Trwa ładowanie...

Proste patenty na oszczędzanie paliwa zimą

Proste patenty na oszczędzanie paliwa zimąŹródło: Łukasz Jóźwiak/GDDKiA
dd4wylj
dd4wylj

Zimą samochód zużywa więcej paliwa. Bo silnik musi się rozgrzać, bo mocniej działa ogrzewanie, bo częściej korzystamy z wycieraczek, a koła częściej wpadają w poślizg. Ale są metody, by zminimalizować zużycie paliwa. Jakie?

Duże znaczenie w oszczędności paliwa mają opony. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem nowych „zimówek” pomyślmy o ogumieniu typu energy saver. Dzięki nim zmniejszymy opory toczenia, które mają bezpośredni wpływ na spalanie. Kontrolujmy też regularnie ciśnienie w kołach – to właśnie niedopompowane opony powodują, że opory toczenia rosną, szybciej zużywa się bieżnik, a w awaryjnej sytuacji nasza droga hamowania będzie dłuższa.

Nie rozgrzewaj na postoju

Zamiast czekać, aż silnik się rozgrzeje, powinniśmy od razu ruszać. Motor szybciej osiągnie odpowiednią temperaturę podczas jazdy, niż pracując na biegu jałowym. Do tego tylko w ruchu temperatury nabiorą inne elementy układu napędowego, jak skrzynia biegów. Powinniśmy również pamiętać o tym, by przygotowując samochód do jazdy, czyszcząc szyby czy zgarniając śnieg, nie uruchamiać silnika. Po pierwsze będziemy „eko”, a po drugie - unikniemy mandatu. Wyłączmy też silnik, jeśli nasz postój będzie trwał dłużej niż minutę.

Cała moc na rozruch

Każde urządzenie uruchomione w samochodzie generuje dodatkowe zużycie paliwa. Ładowarka do telefonu, radio, klimatyzacja mogą spowodować, że zużycie paliwa wzrośnie od kliku do kilkunastu procent. Dodatkowe odbiorniki prądu to również obciążenie dla akumulatora. Przy uruchamianiu samochodu wyłączmy wszystkie dodatkowe urządzenia pokładowe - ułatwi to rozruch.

Zbędne kilogramy

Zróbmy porządek w bagażniku. Odciążając samochód będziemy spalać mniej paliwa, a możemy również zrobić miejsce dla przydatnych rzeczy. Przy dłuższych trasach warto wozić ze sobą ciepły koc oraz mały zapas jedzenia i picia na wypadek, gdybyśmy utknęli w śnieżnej zamieci.

Marian Koniuszko, Wirtualna Polska

dd4wylj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd4wylj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj