Trwa ładowanie...

Polskie władze opieszałe wobec "spalinowej" afery Volkswagena

Polskie władze opieszałe wobec "spalinowej" afery VolkswagenaŹródło: zdjęcie producenta
d3mb0ii
d3mb0ii

Najpierw spotkanie z niemieckim ministrem, potem liczenie samochodów, ale decyzji na razie brak. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy się z działań w sprawie samochodów Volkswagena z oprogramowaniem, które oszukuje na pomiarach spalin.

Koncern szacuje, że na świecie jest 11 milionów wadliwych samochodów, z czego osiem milinów jeździ po Europie. Jak mówi rzecznik ministerstwa Piotr Popa, na razie nie wiadomo ile takich aut jest w naszym kraju. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poprosiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, by policzyło samochody z takim oprogramowaniem. Rzecznik nie potrafił jednak powiedzieć, kiedy ta procedura się zakończy.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * Decyzja w sprawie ewentualnego skierowania wadliwych samochodów na obowiązkowe przeglądy techniczne jeszcze nie zapadła. Piotr Popa mówi, że w tej sprawie polskie władze czekają na wyniki obliczeń i wytyczne instytucji unijnych. Zaznaczył, że rolę koordynatora w tej sprawie będzie miała na pewno Komisja Europejska. Będzie też monitorowała, w jaki sposób kraje członkowskie realizują plan naprawczy.

Oprogramowanie zainstalowane w samochodach Volkswagena wykrywa, że do auto jest poddawane testowi. Wtedy też włącza się tryb pracy silnika, który powoduje zaniżenie emisji spalin. Wszystko po to, by spełnić normy. W czasie normalnego użytkowania, samochody te emitują do atmosfery o wiele więcej zanieczyszczeń.

d3mb0ii

Według nieoficjalnych szacunków, po Polsce jeździ blisko dwieście tysięcy samochodów z takim oprogramowaniem.

ll/sj

d3mb0ii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mb0ii
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj