Trwa ładowanie...
djbzgkc

Pasy bezpieczeństwa bez tajemnic

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pasy bezpieczeństwa bez tajemnic
(Materiały prasowe)
djbzgkc

Choć pasy bezpieczeństwa mogłyby się wydawać prostym urządzeniem, to w swojej współczesnej formie są skomplikowanym elementem konstrukcyjnym. Co należy o nich wiedzieć?

Dziś standardem w samochodach są pasy bezwładnościowe. Są one wyposażone w mechanizm sprężynowy zwijania pasa, dzięki czemu możemy względnie swobodnie poruszać się w kabinie, wydłużając lub skracając zasięg pasa do momentu jego zablokowania. Podczas zderzenia aktywowany jest napinacz, kiedyś sprężynowy a od kilku lat pirotechniczny. Ten radykalny środek gwarantuje maksymalne dociągnięcie pasa i pewność przytrzymania zapiętej nim osoby w każdych warunkach.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Napinacze zaprojektowano tak, by w ciągu ułamka sekundy zniwelować luz zapiętego pasa i unieruchomić osobę, ale też nie doprowadzić do uszkodzenia części ciała, np. klatki piersiowej, zbyt dużą siłą obciążenia. Dla zapewnienia maksymalnej ochrony w trakcie zderzenia pasy bezpieczeństwa współpracują z poduszkami powietrznymi. Pasy powinny też służyć kobietom w ciąży, pomimo że przepisy zezwalają na jazdę bez ich użycia.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

W większości modeli stosuje się trzypunktowe pasy barkowo-biodrowe – mają one trzy punkty mocowania, co gwarantuje utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała zapiętej osoby podczas każdego rodzaju zderzeń. Często auto wyposażone jest w regulację wysokości górnego punktu zaczepienia oraz kontrolę zapięcia, która informuje kierowcę lampką i/lub dźwiękiem o tym, że pas nie został założony. Niektóre pojazdy posiadają też funkcję przygotowania kierowcy i pasażera siedzącego z przodu na możliwość kolizji poprzez błyskawiczne i samoczynne napięcie pasów, domknięcie przednich szyb oraz okna dachowego.

djbzgkc

Za bezpieczeństwo dziecka podróżującego w foteliku odpowiadają zaczepy Isofix z mocowaniem TopTether na obu zewnętrznych miejscach kanapy. Zapewniają one solidne i niezawodne połączenie siedziska dziecięcego z samochodem zgodnie z przyjętymi standardami bezpieczeństwa. Dzięki nim każdy typ fotelika można szybko i łatwo założyć lub zdjąć, mając przy tym absolutną pewność niezawodności tego rozwiązania.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

djbzgkc

Podziel się opinią

Share
djbzgkc
djbzgkc
Więcej tematów