Trwa ładowanie...
d4439ux
d4439ux

Brytyjscy naukowcy opracowali wydajną metodę katalitycznej syntezy metanolu. Metanol, który może być dodawany do paliw płynnych, powstaje w tym przypadku z glicerolu - substancji chemicznej, traktowanej często jako zbędny odpad, powstający na wielką skalę w wielu procesach chemicznych - donosi "Chemistry World".

Metanol jest alkoholem, który z powodzeniem może być dodawany do paliw płynnych. Ponieważ substancję tę można wyprodukować pośrednio z roślin, jest ona traktowana jako odnawialny, ekologiczny dodatek do paliwa.

Naukowcy związani z Oxford University, których badania prowadził profesor Edman Tsang, opracowali nową metodę katalitycznej syntezy metanolu z glicerolu. Metoda ta, wyróżnia się doskonałą, niemal 100 procentową wydajnością oraz niską szkodliwością dla środowiska naturalnego.

Proces przekształcenia glicerolu - substancji chemicznej powstającej w dużej ilości, jako produkt uboczny, podczas produkcji wielu chemikaliów - w metanol, wymaga zastosowania katalizatora (naukowcy nie chcą zdradzić szczegółów, gdyż metoda jest w trakcie patentowania) w obecności wodoru o ciśnieniu zwiększonym do 20 barów. Reakcja najwydajniej zachodzi w temperaturze około 100 stopni Celsjusza, czyli stosunkowo niskiej, jak na przemysłowe standardy.

W tych warunkach katalizator rozbija wiązanie pomiędzy atomami węgla w cząsteczce glicerolu, pozostawiając nietknięte wiązanie pomiędzy atomem węgla i atomem tlenu, dzięki temu, w obecności wodoru powstaje metanol. Obecnie prowadzone są prace w celu zwiększenia skali katalitycznej produkcji metanolu z glicerolu, gdyż dotychczasowe dane dotyczą eksperymentów prowadzonych w skali typowo laboratoryjnej.

d4439ux

Opłacalność metody wynika z faktu, iż rocznie w samych tylko USA utylizowane jest - poprzez spalenie - około 350 tys. ton glicerolu, który w tym wypadku można przekształcić w metanol i wykorzystać jako paliwo.

Jak zapewniają naukowcy, nie powinno być problemów z opracowaniem przemysłowego wariantu metody, gdyż procesy katalityczne łatwo można dostosować do potrzeb przemysłu. W tym celu naukowcy utworzyli firmę, której zadaniem jest dostosowanie laboratoryjnej metody do potrzeb przemysłu i jej sprzedanie.

(PAP)

d4439ux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4439ux
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj