Trwa ładowanie...
dpjcvyf
Odholowanie samochodu: kiedy straż miejska uzna auto za wrak?

Odholowanie samochodu: kiedy straż miejska uzna auto za wrak?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dpjcvyf

Przepisy prawa przewidują możliwość usuwania z polskich ulic pojazdów zdezelowanych i nienadających się do użytkowania, mimo iż są zaparkowane prawidłowo. By tak się stało, muszą być jednak spełnione ściśle określone warunki. Jak mówią przepisy, „(...) pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza".

Prawo przewiduje dwa przypadki, kiedy pojazd może zostać wzięty na hol i wstawiony na płatny parking - mówi Karol Miłkowski z Kancelarii Prawnej Omega. - Pierwsza sytuacja nie budzi wątpliwości, jest to przypadek, gdy pojazd nie jest wyposażony w tablice rejestracyjne. Warto zauważyć, że zaopatrzenie pojazdu samochodowego jedynie w nalepkę kontrolną nie uchroni go przed usunięciem przez właściwe służby. Jego stan nie musi przy tym być dramatyczny. Wystarczy więc, że właściciel zostawi samochód na zimę i przestanie go doglądać, a jego tablice rejestracyjne padną łupem złodziei.

dpjcvyf

Drugi przypadek przewiduje możliwość odholowania pojazdu, który, mimo iż jest wyposażony w tablice rejestracyjne, to jego stan techniczny wskazuje na to, że nie jest używany. - Przepisy te nie wskazują nam jednoznacznie, jaki stan pojazdu wskazuje na jego nieużytkowanie. Wszystko zależy więc od oceny policjanta czy strażnika miejskiego - dodaje Karol Miłkowski.

Odholowaniem zagrożone są więc wszystkie auta mocno skorodowane i wyglądające na niezdatne do jazdy np. pozostawione od dłuższego czasu bez kół, z powybijanymi szybami, bez części karoserii itp. Odholowany może zostać także zaparkowany w jednym miejscu od dłuższego czasu pojazd, na którym znajdują się np. banery reklamowe. Pojazd taki zostaje odholowany na parking strzeżony, koszty te oraz koszt dozoru na parkingu obciążają właściciela pojazdu lub jego posiadacza.

Samochód nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony. Pojazd ten przechodzi na własność gminy. Gmina nabywa także własność pojazdu, gdy w ciągu 6 miesięcy od daty usunięcia pojazdu nie ustalono osoby uprawnionej do odbioru pojazdu.

tb/

dpjcvyf

Podziel się opinią

Share

dpjcvyf

dpjcvyf