Trwa ładowanie...

Obowiązkowe kamizelki dla pieszych. Czy to się przyjmie?

Obowiązkowe kamizelki dla pieszych. Czy to się przyjmie?Źródło: X-news
d7afiqg
d7afiqg

Po zmroku piesi będą musieli nosić elementy odblaskowe poza terenem zabudowanym. Takie zmiany w ustawie o ruchu drogowym zaproponowali posłowie SLD, których poparli parlamentarzyści innych ugrupowań. Zastrzeżenia do nowych zapisów wnieśli senatorowie, więc Sejm ponownie zajmie się nowelizację ustawy. Za brak odblasków może grozić grzywna - do 3 tysięcy złotych - a to już nie wszystkim pieszym się podoba.

Jadąc nocą, nieoświetloną drogą, kierowca dopiero w ostatnim momencie zauważa pieszego. Nic zatem dziwnego, że kierujący popierają pomysł wprowadzenia obowiązku noszenia kamizelek odblaskowych. Pieszym bardzo często się wydaje, że skoro z daleka widzą zbliżający się samochód, to również kierowca ich zauważył. Nic bardziej mylnego. Jedynym sposobem, aby człowiek był dobrze widoczny są elementy odblaskowe. Dlatego posłowie chcą wprowadzić obowiązek, aby wszystkie osoby poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym miały obowiązek noszenia odblasków. Dzisiaj taki wymóg nakładany jest jedynie na dzieci w wieku do 15 lat.

Przepis, który podoba się kierowcom, nie tak mocno przypadł do gustu samym pieszym. Choć mogłoby się wydawać, że to im powinno najbardziej zależeć na bezpieczeństwie, to nie każdy patrzy przychylnie na nowy obowiązek. Taka kamizelka w końcu nie jest modna, a do tego trzeba będzie o niej pamiętać. Wbrew obawom niektórych, nowy przepis nie będzie się wiązał z dużym wydatkiem. Kamizelka odblaskowa to koszt od kilku do kilkunastu złotych.

Wprowadzenie nowych przepisów ma poprawić bezpieczeństwo, jednak może też obrócić przeciw pieszym. Nie jest wyznaczona wysokość mandatu za brak elementu odblaskowego, a to oznacza, że zgodnie z art. 79 kodeksu wykroczeń, uczestnik ruchu łamiący inne przepisy kodeksu drogowego lub wydane na jego podstawie, może zostać ukarany grzywną w wysokości do 3 tys. złotych. Choć wydaje się, że policjanci nie powinni dawać maksymalnej kary, to sama taka możliwość budzi spore kontrowersje.

Co roku w wielu miejscach w kraju prowadzone są akcje informacyjne i spotkania, na których odblaski rozdawane są zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Pod koniec 2012 roku w ramach akcji "Chroń życie, załóż odblask!" rozdano kilkaset tysięcy odbijających światło naklejek i opasek w parafiach rzymskokatolickich na terenie województwa mazowieckiego. Ze statystyk policyjnych wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Mimo to w całym 2012 roku zginęło 3500 osób, w tym ponad 1000 pieszych.

sj, moto.wp.pl

d7afiqg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7afiqg
Więcej tematów