Niebezpieczeństwo! Zobacz jak ustawić trójkąt
| [
]( http://www.auto-swiat.pl/ ) |
| --- | Pozostawione na drodze samochody, które uczestniczyły w kolizji, nie tylko powodują korki, lecz także mogą być przyczyną kolejnych stłuczek, a nawet wypadków. Jeśli więc dojdzie już do nieszczęśliwego zdarzenia na drodze, jego uczestnicy, a także kierujący innymi pojazdami, powinni w miarę możliwości ostrzegać pozostałych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie oraz postarać się o zminimalizowanie zagrożenia.
1. W razie kolizji należy usunąć pojazdy z jezdni!
O kolizji mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia ze stratami materialnymi, ale nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu (nie ma zabitych ani rannych). W takiej sytuacji należy bezwzględnie jak najszybciej zepchnąć uszkodzone pojazdy z jezdni w bezpieczne miejsce - na pobocze, trawnik itp.
2. Gdy usunięcie pojazdów z drogi jest niemożliwe
Bywa, że ze względu na zakleszczenie aut bądź zablokowanie kół albo innych podzespołów zepchnięcie aut jest niemożliwe. Wtedy obowiązkowo należy oznakować miejsce zdarzenia. Uwaga! Spory co do ustalenia winnego kolizji nie zwalniają z obowiązku usunięcia pojazdów.
3. Na terenie zabudowanym: wystarczą światła
Sposób oznakowania miejsca kolizji (podobnie jak miejsca postoju unieruchomionego pojazdu) zależy od rodzaju drogi, na której się znajdujemy. Na terenie zabudowanym uruchamiamy światła awaryjne. Jeśli nie ma ich w pojeździe lub nie działają, włączamy światła pozycyjne, a za pojazdem (lub na nim, ale na wysokości nie większej niż 1 m) ustawiamy odblaskowy trójkąt ostrzegawczy.
4. Poza obszarem zabudowanym: konieczne są światła i trójkąt
Jeśli do kolizji doszło poza obszarem zabudowanym, to w odległości 30-50 m od pojazdów ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. Ponadto włączamy światła awaryjne, a jeśli ich brak lub nie działają - światła pozycyjne.
Polecamy na AutoŚwiat.pl: Zakręcone skrzyżowanie - Naucz się jeździć po rondzie
5. Na autostradzie: pamiętaj o prędkościach!
Na autostradzie i drodze ekspresowej włączamy światła awaryjne (pozycyjne, gdy ich brak lub nie działają), a trójkąt ustawiamy w odległości 100 m za pojazdem. Jeśli auto stoi na pasie ruchu, trójkąt stawiamy na tym samym pasie (a na poboczu w sytuacji, kiedy udało nam się na nie zjechać).
6. W razie wypadku: zawsze wezwij służby!
Jeżeli są ranni lub zabici, nie przestawiamy pojazdów! Należy oznakować miejsce wypadku, tak jak opisano powyżej, i wezwać służby ratunkowe oraz policję.
7. Zawsze zakładaj kamizelkę odblaskową
Jeśli masz kamizelkę odblaskową, zawsze zakładaj ją w opisanych powyżej sytuacjach. Już sam widok takiej kamizelki ostrzega innych kierowców o tym, że zbliżają się do niebezpiecznego miejsca.
Polecamy na AutoŚwiat.pl: Zakręcone skrzyżowanie - Naucz się jeździć po rondzie
sj