Trwa ładowanie...

Kawasaki Ninja – co się kryje za kultową nazwą sportowych motocykli?

Kawasaki Ninja to nazwa, która powoduje przyspieszone bicie serca nie tylko u motocyklistów. Co się za nią kryje? Oczywiście sportowe motocykle z litrowymi silnikami. Ale nie tylko. Ninja to marka obejmująca wszystkie modele Kawasaki o sportowym wyglądzie.

Kawasaki Ninja H2Kawasaki Ninja H2Źródło: Materiały prasowe, fot: Kawasaki
dh47rfd
dh47rfd

Ninja byli tajnymi szpiegami w feudalnej Japonii, którzy nierzadko parali się skrytobójstwem. Byli przeciwieństwem honorowych samurajów i działali w cieniu. W ten sposób wojownicy ninja obrośli w legendę i do dziś działają na wyobraźnię. Nic dziwnego, że właśnie tę nazwę postanowiło wykorzystać Kawasaki do swoich sportowych motocykli, chcąc podkreślić ich precyzję, szybkość i skuteczność w dostarczaniu wrażeń.

Pierwszym modelem Kawasaki noszącym tę nazwę był Ninja 900, znany też jako GPZ900R. Pojawił się on na rynku w 1984 r. i był prawdziwie rewolucyjny. Japończycy tworzyli go w tajemnicy przed konkurencją przez sześć lat. Napędzany był przez pierwszy motocyklowy rzędowy czterocylindrowy szesnastozaworowy chłodzony cieczą silnik. Z pojemności 908 cm3 generował on w najmocniejszej wersji 117 KM, dzięki czemu Ninja 900 był pierwszym produkcyjnym motocyklem rozpędzającym się do ponad 240 km/h. Model ten można nazwać przodkiem wszystkich współczesnych supersportów.

Kawasaki Ninja ZX-10R Materiały prasowe
Kawasaki Ninja ZX-10RŹródło: Materiały prasowe, fot: Kawasaki

Z miejsca wypromował on też nazwę Ninja i Kawasaki szybko zrozumiało drzemiący w tym potencjał marketingowy. Napis "Ninja" zaczął się pojawiać również na innych modelach o sportowym charakterze, ale wyposażonych w nawet dużo mniejsze i słabsze silniki (najmniejszym z nich był Kawasaki Ninja 80RR z lat 90.). Tak jest do dziś. Wszystkie modele z zakładki "sport" w katalogu Kawasaki to Ninja. Choć marka ta kojarzy się z ekstremalnie szybkimi maszynami, to w ofercie nie brakuje nawet motocykla z silnikiem 125 cm3, którym można jeździć posiadając prawo jazdy kategorii B.

dh47rfd

Oczywiście niezależnie od wielkości i mocy silnika, wszystkie Kawasaki Ninja posiadają agresywny sportowy wygląd. Rozbudowane owiewki i malowanie przywodzące na myśl torowe maszyny znajdziemy nawet na najmniejszych modelach. Wspólną cechą są również wysokoobrotowe silniki – w końcu ma być sportowo.

Kawasaki Ninja 125 Materiały prasowe
Kawasaki Ninja 125Źródło: Materiały prasowe, fot: Kawasaki

Zatem Kawasaki Ninja to linia modelowa, która rozciąga się od motocykla Ninja 125 po Ninja H2, czyli duchowego następcę modelu z 1984 r. H2 napędzane jest doładowanym silnikiem, który w podstawowej konfiguracji rozwija moc 231 KM (wersja ram air 243 KM), a w wersji torowej H2R z wlotem powietrza ram oszałamiające 326 KM. To bez dwóch zdań współczesny odpowiednik modelu Ninja 900. Wyznacza on nowy poziom sportowych motocykli.

Aktualnie oferowane w Polsce modele noszące nazwę Kawasaki Ninja:

  • Ninja 125,
  • Ninja 400,
  • Ninja ZX-6R,
  • Ninja 650,
  • Ninja ZX-10R,
  • Ninja ZX-10RR,
  • Ninja ZX-10R SE,
  • Ninja H2,
  • Ninja H2R.
dh47rfd

Jak widać, modele o nazwie Ninja to całe spectrum motocykli, które łączy sportowy styl i charakter. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystko szybkie, co nazywa się Ninja. Oczywiście nie jest to nic nowego i praktycznie od samego początku tej linii motocykli tak było. Najmocniejsze modele pracowały i pracują na to, aby nazwa Ninja pozostawała kultowa, a tańsze i słabsze pozwalają na to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Nawet jeśli ma tylko prawo jazdy kategorii B lub A1.

Kawasaki Ninja H2 Materiały prasowe
Kawasaki Ninja H2Źródło: Materiały prasowe, fot: Kawasaki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dh47rfd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh47rfd
Więcej tematów