Trwa ładowanie...

Kary za brak OC w górę w 2017 r.

Kary za brak OC w górę w 2017 r.Źródło: East News/Agencja SE/Mariusz Grzelak
dc86iik
dc86iik

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego samochodu, a to oznacza, że za brak takiej polisy przewidziana jest kara. Jej wysokość zależna jest od płacy minimalnej. Z tego powodu zapominalscy zapłacą w 2017 r. więcej.

Jeśli samochód nie posiada ważnego ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni, to do tej pory kara przewidziana za takie uchybienie wynosiła 3700 zł. W 2017 roku będą to już 4000 zł. Mniej kosztuje, jeśli o braku polisy przypomni się wcześniej. Od 4 do 14 dni jest to połowa powyższej kwoty, czyli 2000 zł, a za spóźnienie do 3 dni kara wynosić będzie 800 zł.

Należy pamiętać, że polisa OC przedłużana jest automatycznie, jeśli nie zostanie wypowiedziana. Jednak dzieje się tak tylko w momencie, gdy była zawarta przez aktualnego właściciela samochodu. Po zakupie auta OC obowiązuje tylko do końca okresu, na który została wykupiona i nowy właściciel musi pamiętać o zawarciu nowej polisy. Dlatego po nabyciu używanego pojazdu należy dokładnie sprawdzić, do kiedy ma ważne ubezpieczenie. W ten sposób uniknie się ewentualnej kary.

Jeszcze kilka lat temu zapominalscy mogli liczyć na to, że nikt ich nie skontroluje. Od 2013 roku działa jednak tzw. „wirtualny policjant”. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada specjalny program, który cały czas przeszukuje bazę danych, aby znaleźć podejrzanych o brak ważnej polisy. Tylko w ten sposób w każdym miesiącu wyłapywanych jest 4000 kierowców, którzy nie wykupili ubezpieczenia OC.

źródło: TVN Turbo

sj, Wirtualna Polska

dc86iik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc86iik
Więcej tematów