Trwa ładowanie...

Już 300 tys. aut zostało sprawdzonych w usłudze "Historia pojazdu"

Już 300 tys. aut zostało sprawdzonych w usłudze "Historia pojazdu"Źródło: Marek Wieliński
dziyuog
dziyuog

Już około 300 tys. pojazdów zostało sprawdzonych dzięki uruchomionej przed tygodniem przez MSW bezpłatnej e-usłudze "Historia pojazdu". Jest ona skierowana głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce.

23 czerwca uruchomiono usługę "Historia pojazdu", dzięki której dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów można uzyskać online - www.historiapojazdu.gov.pl; nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego jest numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Udostępniane są jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa jest bezpłatna.

Usługa skierowana jest głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane samochody. Dzięki niej można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu.

Udostępniona jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego.

Dotychczas dane dotyczące pojazdu mogły być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzone zmiany umożliwiają dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

dziyuog

Pod koniec czerwca MSW uruchomiło także e-usługę "Bezpieczny autobus". Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, mogą sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane można uzyskać online - www.bezpiecznyautobus.gov.pl - bez konieczności składania wniosku. Dostępne są tylko informacje o pojeździe; te dotyczące właściciela lub posiadacza nie są będą udostępniane. W ciągu tygodnia sprawdzonych w ten sposób zostało ok. 14 tys. autobusów.

Jak podkreśla MSW usługa nie zastępuje kontroli prowadzonych przez policje? lub Inspekcje? Transportu Drogowego. Umożliwia jednak wstępną weryfikacja stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Usługa skierowana jest m.in. do podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób, a także do przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę. Według MSW uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Koszt budowy i uruchomienia e-usług to 760 tys. zł w przypadku "Historii pojazdu" i 360 tys. zł w przypadku usługi "Bezpieczny autobus".

dziyuog
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dziyuog
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj