Projektowane zmiany przepisów oraz utworzenie systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym powinny spowodować w Polsce nawet 50-procentowy spadek liczby wypadków drogowych z ofiarami śmiertelnymi - ocenia wiceminister SWiA, Adam Rapacki.
Rapacki poinformował, że finalizowane są już prace nad zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Pozwolą one na automatyczne ujawnianie przekraczania prędkości i karanie za to właścicieli samochodów w trybie administracyjnym.
* FOTOPRZESTROGA * Rapacki podkreślił znaczenie wielu ogólnopolskich działań profilaktycznych, które MSWiA oraz KG Policji podejmują w celu poprawy sytuacji na drogach, w tym programów: "Razem Bezpieczniej" oraz "Gambit 2005".
Według danych, które przedstawił prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego" Janusz Popiel, w Polsce od stycznia 1999 r. do lutego br. w wypadkach drogowych zginęło ponad 57 tys. osób, a spośród 647 tys. rannych w takich wypadkach ok. 130 tys. zostało inwalidami.
W jego ocenie istniejące w Polsce rozwiązania "nie tylko nie zabezpieczają podstawowych interesów osób poszkodowanych w wyniku wypadków, ale powodują dalszą degradację ich życia". Popiel zwrócił uwagę m.in. na przedłużanie przez ubezpieczycieli terminów wypłaty należnych odszkodowań, ograniczanie ich wysokości oraz przerzucanie odpowiedzialności za koszty leczenia na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że NFZ rozlicza i finansuje świadczenia na podstawie umowy zawartej ze świadczeniodawcą, jednak w przypadku świadczeń udzielanych ofiarom wypadków drogowych każdy świadczeniodawca, także nie posiadający podpisanej z NFZ umowy, ma obowiązek udzielić świadczeń opieki zdrowotnej, a NFZ jest zobowiązany ponieść ich koszty.
Dodał, że skuteczniejszą pomoc ofiarom wypadków drogowych powinno zapewnić utworzenie doskonalszego systemu powiadamiania ratunkowego, nad czym trwają prace oraz organizowanie tzw. centrów urazowych. Na ich rozbudowę, remont i wyposażenie zaplanowano wydanie blisko 35 mln euro.
* FOTOPRZESTROGA * Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział z kolei nowelizację kodeksów: karnego, karnego skarbowego, postępowania karnego oraz karnego wykonawczego, która - w jego ocenie - umożliwi zabezpieczenie interesów pokrzywdzonych także w wypadkach drogowych, wtedy gdy oni sami nie są w stanie złożyć wniosku.
Według danych MSWiA, liczba wypadków drogowych, ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach w ostatnich latach spada. W 2008 r. odnotowano w Polsce 49030 wypadków drogowych (o 506 zdarzeń mniej w porównaniu z ub.r.), w wyniku których zginęło 5433 osoby (spadek o 150 ofiar). Rannych w wypadkach drogowych w ub.r. było 62058 (spadek o 1166). Jednocześnie wzrosła wykrywalność przestępstw prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. W ub.r. policja zatrzymała prawie 168 tys. pijanych kierowców, czyli o ponad 8,5 tys. więcej niż w 2007 r.
Fot.: PAP, policja,112.pl, KW PSP Poznań