Trwa ładowanie...

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?Źródło: Materiały prasowe
d39whs7
d39whs7

Ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe (OC) i dowolne (AC, NNW, Assistance). Podejmując decyzję o jego wyborze warto brać pod uwagę różne scenariusze, które mogą nas spotkać. Czasem wystarczy dopłacić niewielką kwotę, by w razie spowodowania wypadku uniknąć poważnych wydatków.

OC jest obligatoryjnym ubezpieczeniem od tzw. odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono kierowcę ubezpieczonego pojazdu w przypadku, gdy doprowadzi on do zdarzenia drogowego, a w konsekwencji do powstania szkód majątkowych czy osobowych. Posiadanie OC uchroni nas przed pokrywaniem z własnej kieszeni kosztów leczenia poszkodowanych czy naprawy samochodów w wypadku spowodowanym z naszej winy.

Polisa OC działa w ramach określonych sum gwarancyjnych. Jeśli koszty wypadku przekroczą szkody na osobach (5 mln euro) albo mieniu (1 mln euro), będziemy musieli pokryć je z własnej kieszeni. Pamiętajmy również, że ubezpieczenie to trzeba wykupić nawet wtedy, jeśli samochód stoi nieużywany w garażu. Jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję bez ważnego OC, możemy zapłacić nawet 3 500 zł kary - w przypadku gdy ubezpieczanie przestało działać 14 dni temu. Jeśli natomiast wsiadamy do pożyczonego pojazdu, zawsze przed ruszeniem upewnijmy się, że posiada on OC. W innym przypadku cały ciężar naprawy finansowej szkody na końcu spadnie na nas.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * Do grupy ubezpieczeń dobrowolnych należy AC, które w zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia będzie chroniło nasz pojazd przed konsekwencjami jego uszkodzenia lub zniszczenia spowodowanego z naszej winy. AC może również chronić auto przed konsekwencjami zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, huragan, kradzież. Polisy AC mogą również ubezpieczać bagaż przewożony w samochodzie. Dzięki temu odzyskamy również pieniądze za zniszczony w wypadku laptop, wózek dziecięcy itp. Decydując się na auto casco, należy zwrócić uwagę na jego zakres. Może ono obejmować wszystkie zdarzenia, ale może też dotyczyć tylko wybranych zdarzeń, które będą opisane w OWU. Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który dokładnie opisuje warunki umowy. Powinniśmy się z nim zapoznać, jeśli nie chcemy przeżyć rozczarowania, gdy po szkodzie okaże się, że nasze ubezpieczenie akurat
takich zdarzeń nie obejmuje.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Kolejną dobrowolną polisą jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków NNW. Zabezpiecza ono kierowcę i pasażerów oraz obejmuje wypadki związane z ruchem pojazdu, a także te, które dzieją się wokół niego, jak np. ładowanie czy wsiadanie. Ubezpieczenie to pozwoli pokryć koszty związane z leczeniem czy rehabilitacją, a dzięki niemu otrzymamy pieniądze w razie uszkodzenia ciała czy śmierci. NNW szczególnie ważne jest, gdy zdarza się nam zabierać w podróż pasażerów. W razie spowodowania wypadku nie będziemy musieli pokrywać z własnej kieszeni roszczeń np. autostopowiczów, którzy w jego wyniku odnieśli obrażenia. Przy podejmowaniu decyzji o jego wykupieniu należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, tak by zabezpieczała ona wartość potencjalnych strat.

d39whs7

Assistance to kolejne ubezpieczenie z grupy dobrowolnych. Warto jednak je wykupić, ponieważ gwarantuje, że w przypadku zdarzenia, w wyniku którego stracimy nasz pojazd, albo zostanie on unieruchomiony, my nie pozostaniemy sami. Dzięki Assistance otrzymamy pomoc - jeśli zatrzaśniemy kluczyki lub będziemy holowani, mamy zapewniony pojazd zastępczy, a w razie konieczności nocleg czy zamiennika kierowcy. Ubezpieczenie to w szerszej formie działa w kraju ubezpieczonego, ale również w węższym zakresie za granicą. Firmy ubezpieczeniowe w trosce o kierowców uruchamiają dodatkowe usługi. Kierowcy mogą wykupić dodatkowe ubezpieczenia np. od stłuczenia szyb czy na wypadek przebicia opon.

Decyzja o wyborze oferty ubezpieczeniowej powinna być przemyślana. Bezwzględnie musimy wykupić OC, natomiast inne ubezpieczenia według własnych potrzeb i uznania. Pamiętajmy jednak, by rzetelnie analizować oferty i przy wyborze nie kierować się tylko ceną. Dla kierowcy najważniejszy powinien być zakres ubezpieczenia. Im szerszy, tym będziemy spokojniejsi na drodze i lepiej przygotowani na drogowe sytuacje.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

d39whs7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39whs7
Więcej tematów