Trwa ładowanie...

Jak radzić sobie z agresją na drodze?

Jak radzić sobie z agresją na drodze?Źródło: Minerva Studio/Fotolia.com
d3rbkdg
d3rbkdg

Agresja, wulgarne gesty, utarczki słowne czy nawet przemoc fizyczna wobec innych uczestników ruchu to objawy syndromu „wściekłego kierowcy”, zwanego przez psychologów także Mad Maxem. Jak sobie z nim radzić?

Kierowcy z syndromem Mad Maxa charakteryzują się nie tylko agresywnym usposobieniem wobec innych uczestników ruchu, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczną jazdą. Nadpobudliwi i agresywni prowadzący często wykonują szereg niebezpiecznych manewrów, narażając na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także innych. Do takich zachowań należy podjeżdżanie bardzo blisko innych aut, ruszanie spod świateł z piskiem opon, brak sygnalizacji manewrów, używanie świateł drogowych w celu „pogonienia” z pasa ruchu, wulgarne gesty i okrzyki pod adresem innych.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Jak poradzić sobie, gdy spotkamy na naszej drodze takiego kierowcy? Przede wszystkim zignorować takie agresywne zachowania i wykazać się dużą dozą cierpliwości. Starajmy się nie podsycać atmosfery i nie zaogniać sytuacji, ponieważ może to skutkować jeszcze większą agresją ze strony „wściekłego” zmotoryzowanego. Najlepiej reagować na takie zachowania uprzejmie, załagodzić sytuację i zachować bezpieczeństwo. Jeśli ktoś za wszelką cenę chce wyprzedzić, podjeżdżając bardzo blisko tylnego zderzaka, oślepiając nas światłami drogowymi i trąbieniem próbując wymusić usunięcie się z pasa ruchu zróbmy to, uśmiechnijmy się i powstrzymajmy dalszą agresję z jego strony.

Co w przypadku, kiedy ten problem dotyczy nas samych? Przede wszystkim powinniśmy ćwiczyć cierpliwość i tolerancję wobec innych kierowców. Postawy nie uda się zmienić natychmiast, jest to raczej proces długotrwały, w którym powinniśmy stale wyrabiać w sobie tolerancję na zachowania, które budzą naszą złość i postarać się do nich zdystansować. Kiedy uda się to osiągnąć, można przekonać się jak dużą satysfakcję daje opanowanie i uniknąć sytuacji, które dotychczas sprawiały problem i zagrożenie.

d3rbkdg

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d3rbkdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rbkdg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj