Trwa ładowanie...

Jak płacić e-myto?

Jak płacić e-myto?Źródło: GDDKiA
d3xvvwh
d3xvvwh

Od 1 lipca właściciele ciężarówek będą bezgotówkowo płacić za przejazd drogami krajowymi i autostradami. Kierowcy będą mogli uiszczać należność za przejechane odcinki z dołu, ale funkcjonować będzie również system przedpłat.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Niebawem na polskich drogach krajowych uruchomiony zostanie system viaTOLL pozwalający na dokonywanie opłat za przejazd drogą elektroniczną. Jak pisaliśmy, obowiązkiem uiszczenia e-myta objęci będą właściciele samochodów ciężarowych, ale w pewnych sytuacjach również podróżujący samochodami osobowymi. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, w systemie elektronicznym opłat za przejazdy będzie można dokonywać na dwa sposoby.

W pierwszym ze sposobów właściciel samochodu ciężarowego płaci z dołu. Okresowo otrzymuje on informację zawierającą wykaz pokonanych przez jego samochód płatnych tras oraz wysokość opłaty, jaką należy zrealizować za przejazdy. Termin wpłaty żądanej sumy będzie wynosił 14 dni. By skorzystać z tej formy rozliczenia trzeba będzie jednak dysponować zabezpieczeniem, na przykład w postaci gwarancji bankowej.

Projekt rozporządzenia w sprawie wnoszenia opłat elektronicznych przewiduje również możliwość dokonania przedpłaty. W takim wypadku właściciel ciężarówki będzie musiał wpłacić na konto Krajowego Funduszu Drogowego przewidywaną przez siebie kwotę za poruszanie się po płatnych drogach. Jeśli okaże się, że należący do niego pojazd pokona "tańszą" trasę, pieniądze zostaną mu zwrócone.

d3xvvwh

System viaTOLL, który zastąpi winiety opłatami elektronicznymi, opiera się na wykorzystaniu umieszczonych w samochodach urządzeniach viaBOX, które po wpłaceniu kaucji można otrzymać rejestrując się w elektronicznym systemie opłat. Urządzenia będą współpracować z siecią odpowiednich bramek. Z początkiem kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła instalowanie pierwszych z nich. Do pierwszego lipca nad polskimi drogami będzie ponad 430 takich bram.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

tb/

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj