Trwa ładowanie...
d13r8qx

ITD chce zmian w przepisach o mandatach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ITD chce zmian w przepisach o mandatach
(PAP/Wojciech Pacewicz)
d13r8qx

Administrująca fotoradarami Inspekcja Transportu Drogowego chce zmiany w przepisach. Przyspieszy ona karanie kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość, ale zachowa możliwość utrzymania „czystego konta” i zachowanie prawa jazdy piratom drogowym.

Taka sytuacja nie sprzyja utrzymywaniu porządku na drogach, a zwiększenie bezpieczeństwa to – jak mówi Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Inspekcji Transportu Drogowego – najważniejszy cel. - By zmniejszyć liczbę wypadków, trzeba skrócić czas pomiędzy wykroczeniem a karą. To właśnie przyświeca zmianom, które proponujemy. W opracowywanym projekcie ustawy jest mowa o tym, że kary na kierowców przyłapanych przez fotoradary będą nakładane decyzją administracją; obecnie dzieje się to w drodze postępowania wykroczeniowego. Chodzi o usprawnienie systemu karania piratów drogowych.

d13r8qx

Największy wybór samochodów w najlepszych cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

(fot. Policja)

Obecnie ITD wysyła zawiadomienie o zarejestrowaniu przekroczenia prędkości do właściciela uwiecznionego samochodu. Ten może zgodzić się na ukaranie lub wskazać kierowcę i odesłać dokumenty do ITD. Dopiero na tej podstawie wystawiany jest mandat. W myśl nowych zasad już pierwsza przesyłka od ITD będzie, oprócz dotychczasowych dokumentów, zawierać mandat. Będzie więc można od razu potwierdzić jego przyjęcie.

Taki system funkcjonuje m.in. w Holandii, We Francji i we Włoszech – dodaje Alvin Gajadhur. - Zmiana przepisów umożliwi sprawne karani piratów drogowych przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W przyszłości będzie ono szybko i sprawnie przetwarzać dane o wykroczeniach zarejestrowanych przez fotoradary, systemy do odcinkowego pomiaru prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle oraz nieoznakowane samochody ITD wyposażone w wideorejestratory.

d13r8qx

Jak szybko po zmianach w przepisach mandat trafi do kierowcy? Pytany o to rzecznik ITD przyznaje, że kierowca, który przekroczy prędkość wyjeżdżając na wakacje, może znaleźć zawiadomienie od "krokodylków", kiedy sprawdzi skrzynkę na listy po powrocie.

tb/

Największy wybór samochodów w najlepszych cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

d13r8qx

Podziel się opinią

Share

d13r8qx

d13r8qx