Trwa ładowanie...

Honda Urban EV Concept: nowoczesność w skórze retro

Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie Honda zaprezentowała studyjny model Urban EV Concept. Jak sama nazwa wskazuje, samochód dysponuje napędem elektrycznym. Pod względem stylistyki nawiązuje jednak do historii marki.
Share
Wygląd studyjnego EV Concept nawiązuje do Civica pierwszej generacji
Wygląd studyjnego EV Concept nawiązuje do Civica pierwszej generacjiŹródło: Materiały prasowe
d354tym

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że samochody elektryczne są jedną z niewielu możliwych dróg ewolucji motoryzacji w ciągu najbliższych lat. Modele rozwijane poprzez koncepty w nieodległej przyszłości mogą stanowić trzon oferty firm motoryzacyjnych. Doskonale wiedzą o tym Japończycy. Jedną z gwiazd Hondy na stoisku we Frankfurcie jest Urban EV Concept. Samochód jest na wskroś nowoczesny, ale swoim wyglądem nawiązuje do największego sukcesu marki – Civica.

W liniach tyłu samochodu, proporcjach całości karoserii czy wyglądzie przednich świateł odnajdziemy echa pierwszej generacji kompaktu Hondy. Nie ma jednak wątpliwości, że Urban EV Concept jest pojazdem na wskroś nowoczesnym. O 10 cm krótszy od Jazza samochód wyposażono w drzwi otwierane pod wiatr i podświetlane akcenty – przednie logo oraz pasek na bocznej listwie, obok tylnego koła. Z przodu auta, pomiędzy reflektorami, mogą być wyświetlane interaktywne, wielojęzyczne wiadomości, np. komunikaty dla innych kierowców, a także informacje o aktualnym stanie naładowania akumulatorów.

We wnętrzu samochodu przewidziano miejsce dla czterech osób. Nie ma tu pojedynczych foteli, ale dwie kanapy. Napęd elektryczny sprawia, że nie było potrzeby tworzenia tunelu. Podłoga we wnętrzu jest więc płaska. Przed kierownicą znalazł się gigantyczny ekran, zajmujący całą szerokość deski rozdzielczej. Wyświetlane są na nim informacje na temat parametrów jazdy i wskazówki systemu nawigacji. Deskę rozdzielczą i boki drzwi wykończono elementami drewnianymi. Ekrany umieszczone na drzwiach pełnią funkcję bocznych lusterek, prezentowany jest na nich obraz z zewnętrznych kamer. Pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie zamocowano pośrodku siedzenia, co pozwala na ich łatwe zwinięcie do pozycji wyjściowej przed opuszczeniem samochodu.

d354tym

Urban EV Concept to jednak przede wszystkim nowoczesność. Kierowcy na co dzień pomaga system Honda Automated Network Assistant. Obserwuje on sposób zachowania użytkownika auta i proponuje trasy lub miejsca odpoczynku, które najlepiej odpowiadają aktualnym potrzebom. W samochodzie elektrycznym najważniejszy jest jednak napęd i zarządzanie energią. Japońscy inżynierowie stworzyli dla tego modelu system dystrybucji energii przewidujący możliwość oddania nadmiarowej części zgromadzonego prądu do instalacji domowej i oszczędne zarządzanie energią podczas jazdy. Na oszczędność auta będzie można liczyć, ponieważ koncept Hondy jest tradycyjnym "miesczuchem", a nie kolejnym modnym crossoverem, w którego budowę wpisane jest wyższe zużycie energii.

Jak zapewnił we Frankfurcie prezes Hondy Takahiro Hachigo, Urban EV Concept w 2019 r. ma pojawić się jako samochód gotowy do seryjnej produkcji. Na razie nie wiadomo jednak nic o jego parametrach technicznych.

d354tym

Podziel się opinią

Share
d354tym
d354tym
Więcej tematów