Trwa ładowanie...

Holowanie czy pomoc drogowa?

Holowanie czy pomoc drogowa?Źródło: EPA/Christian Ohde
d2xqs7l
d2xqs7l

Gdy zostaniemy poproszeni o zaholowanie auta zazwyczaj bierzemy linę, zaczepiamy o coś i robimy więcej szkody niż pożytku. Uszkadzamy auto, płacimy mandat oraz tracimy dobre relacje z osobą holowaną. W jakich przypadkach lepiej wezwać pomoc drogową?

Lepiej nie holować bez odpowiedniej linki holowniczej. Nieodpowiednia, źle oznakowana i zamocowana linka może być przyczyną wypadku albo kosztować nas mandat. Nie decydujmy się na holowanie gdy sami nie mamy zaczepów holowniczych. Od 2000 roku wszystkie nowe samochody mają takie zaczepy z tyłu i przodu. Starsze auta trzeba w nie wyposażyć na własną rękę. Niektóre samochody (np. Nissan)
nie mają zaczepów przymocowanych na stałe - wkręca się je tylko w razie potrzeby. Warto sprawdzić podczas zakupu używanego pojazdu, czy dostaliśmy ten drobiazg od sprzedawcy. Do zaczepiania linki w żadnym wypadku nie nadaje się hak holowniczy do holowania przyczepy!

Zabronione jest holowanie aut z niesprawnymi systemami kierowniczym i hamulcowym. Jeśli z auta wyciekają jakiekolwiek płyny lepiej nie ryzykować zablokowania kół lub niewyhamowania w porę. Nie wolno holować samochodów na autostradach. Pomoc wezwiemy dzwoniąc pod ogólnopolski numer 789 000 789. Holowanie na lince samochodu z automatyczną skrzynią biegów grozi uszkodzeniem przekładni i sprzęgła. Podobnie jest z autami posiadającymi napęd na cztery koła, albo tzw. hydropneumatyczne zawieszenie regulujące wysokość podwozia nad jezdnią (citroen)
.

Pomoc drogowa kosztuje, więc wielu kierowców decyduje się na holowanie, warto jednak pamiętać, że koszt organizacji transportu uszkodzonego auta jest pokrywany z ubezpieczenia OC lub AC. W roszczeniu przydatny będzie rachunek wystawiony przez firmę holującą, a znajomy z linką rachunku raczej nie wystawi.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj