Trwa ładowanie...

Eksperyment pokazał, czy jazda motocyklem pomiędzy samochodami to dobry pomysł

Czy umożliwienie jazdy motocyklistom między samochodami to dobry pomysł? Zdania na ten temat są mocno podzielone i wyniki trwającego przez ostatnie 5 lat doświadczenia we Francji dodadzą argumentów przeciwnikom takiej możliwości.

We Francji jazda jednośladem pomiędzy autami jest już niedozwolona.We Francji jazda jednośladem pomiędzy autami jest już niedozwolona.Źródło: Getty Images, fot: Hans-Peter Merten
dov0y2k
dov0y2k

W Polsce kwestia jazdy motocyklem pomiędzy samochodami to nieco szara strefa. Przepisy wprost tego nie umożliwiają, ale też nie zakazują. Przeciskanie się jednośladami między autami jest dozwolone wtedy, gdy motocykl lub skuter jedzie jednym pasem, a za każdym razem, gdy go zmienia, jest to sygnalizowane kierunkowskazem. Tak samo niedozwolone jest najeżdżanie na linię ciągłą (np. znajdującą się przed samym skrzyżowaniem). Jak każdy motocyklista wie z praktyki – bezwzględne spełnienie tych warunków w praktyce nie jest możliwe, ale z drugiej strony policjanci nie karzą za ich złamanie. Problem ten może się pojawić co najwyżej w przypadku kolizji.

Zatem w Polsce motocykle i skutery jadące między stojącymi w korku samochodami to częsty widok, a sami kierowcy aut nierzadko dbają o to, aby zrobić miejsce dla jednośladów. Czy jednak takie zachowanie na drodze faktycznie jest dobrym pomysłem? Na pomysł, aby to sprawdzić, wpadli Francuzi. W 11 regionach tego kraju (głównie w Paryżu i okolicach) pozwolono kierowcom jednośladów (lub trójkołowców o szerokości do 1 m) na jazdę pomiędzy samochodami. Dozwolone to było nie tylko w sytuacji, gdy auta stoją, ale też jadą. Zasady były bardzo dokładnie określone – przy drogach o 3 lub więcej pasach ten "dodatkowy" dla motocyklistów tworzony był między przy najbardziej wewnętrznych (lewych). Prędkość tak jadącego motocykla nie mogła przekraczać 50 km/h. Do tego obowiązywało jeszcze kilka obostrzeń, jak na przykład zakaz takiej jazdy przy robotach drogowych.

Takie przepisy obowiązywały w 11 francuskich regionach od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2021 r., czyli równe 5 lat. Wyniki tego doświadczenia nie ucieszą zwolenników umożliwienia motocyklistom jazdy między samochodami. W miejscach, gdzie dopuszczono taką możliwość, liczba wypadków z udziałem jednośladów wzrosła – w niektórych nawet o kilkadziesiąt procent. Z tego powodu przepis ten nie wróci i już na terenie całej Francji jazda jednośladem między samochodami.

Czy definitywnie kończy to dyskusję o jeździe jednośladów między samochodami? Na pewno nie. Wiele krajów ją dopuszcza – np. Włochy, Hiszpania czy Holandia. Badania pokazują, że przesiadka z samochodów do motocykli połączona z umożliwieniem przeciskania się między autami pozwala znacząco zmniejszyć korki. Francuskie doświadczenie pokazuje na pewno, że warto tę kwestię przemyśleć. Alternatywą są np. przepisy niemieckie, gdzie jazda motocyklem między samochodami jest dozwolona, ale tylko wtedy, gdy te stoją lub toczą się bardzo wolno. W takich warunkach prawdopodobieństwo wypadku jest niewielkie, a ewentualna kolizja nie będzie niebezpieczna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dov0y2k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dov0y2k
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj