Trwa ładowanie...

Dziurawe ulice - niebezpieczna zmora kierowców

Dziurawe ulice - niebezpieczna zmora kierowcówŹródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d1q1xur
d1q1xur

Z brytyjskich badań wynika, że kierowcy wykonują bardzo niebezpieczne manewry, aby ominąć dziurę w jezdni. Aż 20 proc. skręciło na przeciwny pas, 13 proc. ostro hamowało a 4 proc. wjechało na chodnik.

Dziurawa droga stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz uszkodzeń samochodu są powodem bardzo ryzykownych zachowań na drodze. Problem jest szczególnie nasilony na przełomie zimy i wiosny, wtedy też liczbę ubytków na polskich trasach szacuje się w milionach.

Każdy kierowca musi na co dzień manewrować na uszkodzonych drogach. Im większa prędkość tym większe niebezpieczeństwo uszkodzenia auta i mniej czasu na wykonanie bezpiecznego manewru mijania. Na skutek wjechania w dziurę najczęściej uszkodzeniu ulegają opony, zawieszenie oraz układ wydechowy.

Czasami uszkodzona opona traci ciśnienie powoli. Dla bezpieczeństwa w tym trudnym dla każdego kierowcy okresie warto sprawdzać ciśnienie w oponach przy okazji każdego tankowania, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Dziury w jezdni są szczególnie groźne dla motocyklistów i rowerzystów - w ich przypadku wjechanie w nią może oznaczać utratę równowagi, a nawet wyrzucenie z pojazdu i upadek. Pamiętajmy o tym przemierzając pełne ubytków drogi.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d1q1xur
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q1xur
Więcej tematów