Trwa ładowanie...
d1zhouo

Deszcz akcji przywoławczych na stronie UOKiK-u

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował jednocześnie informacje na temat akcji serwisowych dotyczących modeli siedmiu marek samochodów. We wszystkich przypadkach dotyczą one usterek, które wpływają negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Portrait of a mechanic servicing a car at his workshop
Portrait of a mechanic servicing a car at his workshop (Fotolia, Fot: puhhha)
d1zhouo

W przypadku Fiata akcja dotyczy części modeli Tipo oraz Fiorino wyprodukowanych w Turcji w 2016 i 2017 roku. W 22 samochodach na polskim rynku zamontowano niewłaściwe sterowniki działania bocznych poduszek powietrznych. W efekcie mogą one aktywować się bez potrzeby.

Zagrożenie stanowić mogą również Peugeoty. Chodzi o modele 208, 2008, 301, 308, 3008, 508, Traveller i Expert. W niektórych samochodach wystąpiła wada przekaźnika elektrycznego, która może doprowadzić do niewłaściwego sterowania pracą rozrusznika. Francuski producent przyznaje, że w 731 samochodach na terenie kraju istnieje ryzyko zapłonu auta lub niekontrolowanego uruchomienia się rozrusznika, co w sytuacji pozostawienia pojazdu na biegu może spowodować jego samoczynne przemieszczanie się.

Kłopoty może sprawić również Opel Adam lub Corsa. W 11 użytkowanych w Polsce samochodach wyprodukowanych w Niemczech w 2017 roku może dojść do obluzowania dźwigni hamulca postojowego.

d1zhouo

W przypadku Mazdy akcja przywoławcza dotyczy starszych egzemplarzy. Chodzi o model 5 produkowany w Japonii pomiędzy 11.02.2005 a 17.09.2010 r. W samochodach wyposażonych w wyłącznik poduszki powietrznej pasażera w razie kolizji bocznej może nie zadziałać kurtyna powietrzna lub boczna poduszka. Problem dotyczy blisko 1,4 tys. aut w Polsce.

Problemy mają także posiadacze BMW 760i generacji G11. W 14 samochodach w Polsce nieprawidłowo zamontowano tuleje łączące przewody chłodnicy oleju silnikowego. Grozi to wyciekiem oleju w okolice przedniego hamulca, a w konsekwencji spadkiem jego skuteczności.

Nieprawidłowo dobrano też proporcje składników materiału pirotechnicznego w napinaczach pasów bezpieczeństwa w Skodach Superb z roku modelowego 2017. Dotyczy to czterech egzemplarzy w naszym kraju. Może to skutkować brakiem aktywacji napinacza w razie zderzenia.

Do serwisów będzie musiało zgłosić się również 154 posiadaczy Renault Megane IV generacji. W przypadku samochodów wyposażonych w skrzynię biegów DW5 dynamiczne przyspieszanie może spowodować przegrzanie w układzie sprzęgła i przejście auta w tryb awaryjny.

Właściciele wszystkich wadliwych samochodów otrzymają zaproszenia na darmową naprawę do autoryzowanych stacji serwisowych. Numery VIN aut objętych akcjami są dostępne na stronie internetowej UOKiK-u.

d1zhouo

Podziel się opinią

Share

d1zhouo

d1zhouo