Trwa ładowanie...

Darmowe szkolenia motocyklistów mają poprawić bezpieczeństwo

Darmowe szkolenia motocyklistów mają poprawić bezpieczeństwoŹródło: PAP/Andrzej Grygiel
dezfizf
dezfizf

300 motocyklistów z Pomorza Zachodniego zostanie bezpłatnie przeszkolonych latem dzięki akcji "Bezpieczne Dwa Kółka 2014". Będą się uczyć m.in. bezpiecznego hamowania, omijania przeszkody i wyjścia z zakrętów.

Na zachodniopomorskich drogach zginęło od początku roku czterech motocyklistów. Specjaliści twierdzą, że kierowcy motocykli nie posiadają odpowiednich umiejętności, przez co stanowią na drogach zagrożenie. Szkolenia mają to zmienić.

Z myślą o użytkownikach motocykli od kilku lat realizowany jest w zachodniopomorskim program darmowych szkoleń, który obejmuje zajęcia z doskonalenia jazdy, pierwszej pomocy oraz przepisów ruchu drogowego. Akcję organizuje tutejszy Polski Związek Motorowy, a finansuje głównie zachodniopomorski urząd wojewódzki. W lipcu i sierpniu kursy prowadzone będą w Szczecinie, Koszalinie i Chojnie.

Jak powiedział naczelnik zachodniopomorskiej drogówki, młodszy inspektor Grzegorz Sudakow, do "głównych grzechów" motocyklistów należy przekraczanie prędkości i nieprawidłowe omijanie pojazdów w korkach, co sprawia niebezpieczne sytuacje na drogach. Zdaniem Sudakowa problemem jest także brawura, szczególnie młodych motocyklistów, którzy często jeżdżą bez uprawnień.

Według instruktora doskonalenia jazdy Adama Cieślaka za większość wypadków z udziałem motocyklistów odpowiada przede wszystkim ich zbyt duża prędkość i brak umiejętności. Dodał, że początkujący motocykliści zaraz po zdanym egzaminie nie są przygotowani do bezpiecznej jazdy, a na kursach prawa jazdy nie uczy się technik jazdy na motorze.

dezfizf

W podobnym tonie wypowiada się kierowca rajdowy i wyścigowy, wielokrotny mistrz Polski Mariusz Podkalicki, który podkreśla wagę umiejętności zdobywanych na kursach technik jazdy. Jak powiedział, wielokrotnie powtórzone na kursie np. awaryjne hamowanie, pozwoli później na drodze poprawnie i bezpiecznie wykonać ten manewr.

Pierwsi motocykliści już zostali przeszkoleni; jeden z uczestników kursów Bartosz Nowak powiedział, że zajęcia pokazały mu, jak ważna jest sprawa bezpieczeństwa. Zwrócił także uwagę, że początkujący motocykliści często nie mają możliwości nauczyć się bezpiecznej jazdy. Dopiero po kilku wywrotkach zaczynają myśleć o bezpieczeństwie i szukać porad - mówił.

Od początku roku do maja w kraju w ponad 370 wypadkach z udziałem motocyklistów zginęły 43 osoby. Informacje zachodniopomorskiej policji mówią o czterech motocyklistach, którzy zginęli na drogach w województwie w tym roku. W 2013 r. motocykliści byli sprawcami 43 wypadków, w których zginęło osiem osób, a 40 zostało rannych. W 2012 r. w wypadkach spowodowanych przez motocyklistów zginęło także osiem osób, ale było mniej wypadków z winy kierowców motocykli i mniej rannych.

dezfizf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dezfizf
Więcej tematów