Trwa ładowanie...

Co zrobić, gdy ukradną tablice rejestracyjne?

Co zrobić, gdy ukradną tablice rejestracyjne?Źródło: PAP/Paweł Supernak
d3p9uko
d3p9uko

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Każdy samochód posiada tablice rejestracyjne, są one niezbędne, aby legalnie poruszać się po drogach publicznych. Ich brak prawnie unieruchamia samochód, bowiem nie można poruszać się pojazdem bez widocznych tablic. Grozi za to mandat w wysokości 500 złotych, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Czasami zdarza się tak, iż amatorzy cudzej własności nie kradną samochodu, a właśnie jego tablice. Taka kradzież stanowi duży kłopot dla właściciela auta, warto więc wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji.

Co zrobić, gdy okaże się, że tablice rejestracyjne naszego pojazdu zostały skradzione?
Kradzież tablic rejestracyjnych jest dość częstym zjawiskiem. Skradzione „blachy” wykorzystywane są przez złodziei do celów rabunkowych, chociażby do kradzieży paliwa. Popularny scenariusz wygląda tak, że złodziej zakłada skradzione tablice do swojego samochodu, tankuje na stacji i odjeżdża nie płacąc. Jedynym sposobem identyfikacji takiego pojazdu są numery rejestracyjne, a to oznacza, że oskarżona zostanie niewinna osoba. Z tego powodu w przypadku utraty tablic rejestracyjnych pierwszym krokiem, jaki należy poczynić jest zgłoszenie sprawy na policję. Poinformowanie o kradzieży jest podstawą do ochrony przed problemami prawnymi w sytuacji, kiedy tablice użyte zostaną do popełnienia przestępstwa. Z otrzymanym zaświadczeniem z komendy należy udać się do organu wydającego tablice rejestracyjne, czyli wydział komunikacji. W zależności od miejsca zamieszkania może to być urząd miasta bądź starostwo powiatowe.

d3p9uko

Co wybrać, wtórniki czy może nowe tablice rejestracyjne?
Podejmując decyzję wyboru tablic rejestracyjnych towarzyszą nam różnorakie obawy. Jedne wynikają ze względów finansowych, inne ze względów bezpieczeństwa. W celu ich rozwiania zauważyć należy, iż wybierając tzw. wtórniki zachowujemy dotychczasowe numery rejestracyjne, a decydując się na wtórniki ponosimy niższe koszty. Możliwość skorzystania z wtórników przysługuje również w sytuacji zaginięcia jednej z tablic rejestracyjnych. Na wydanie wtórnika trzeba czekać nawet kilka dni.

Jeżeli kierowca decyduje się zachować dotychczasowe numery tablic rejestracyjnych - chodzi tu o białe tablice ( niezależnie czy są z flagą Polski czy Unii) - nie musi wymieniać dowodu rejestracyjnego ani naklejki na szybie. Natomiast w przypadku starszego typu tablic (czarnych) konieczne jest przerejestrowanie pojazdu, gdyż starsze wersje nie są już produkowane.

Wybierając wariant nowych tablic rejestracyjnych ponosimy w prawdzie wyższe koszty, lecz zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo. Okres oczekiwania na wydanie nowego kompletu tablic jest krótszy. Wydawane są one „od ręki”, czas oczekiwania skraca się do załatwienia formalności w urzędzie. Zamiast tego właściciel samochodu dostaje jedynie tymczasowy dowód i musi czekać na otrzymanie właściwego dokumentu.

Co zrobić w razie kradzieży tablic indywidualnych?
W sytuacji utraty tablic indywidualnych procedura wygląda analogicznie jak w przypadku utraty zwykłych białych tablic. Można wnioskować o wyrobienie wtórnika z dotychczasową numeracją (wybrany wcześniej napis nie przepada), bądź zdecydować się na nowy komplet tablic rejestracyjnych.

d3p9uko
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Źródło: (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Jakie dokumenty są wymagane w wydziale komunikacji?
W wydziale komunikacji niezbędne będą następujące dokumenty: dotychczasowy dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeżeli została wydana), wypełniony wniosek (w zależności czy chcemy wtórniki czy też nowe tablice), zaświadczenie z policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych, dokument potwierdzający zawarcie umowy OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie. Jeżeli działamy przez pełnomocnika potrzebne jest pisemne pełnomocnictwo oraz odpowiedni dokument pełnomocnictwa, natomiast w innym przypadku wniosek może zostać złożony przez każdego ze współwłaścicieli, ale trzeba przedłożyć należy pełnomocnictwo bądź oświadczenie stanowiące, iż działa za zgodą większości współwłaścicieli.

d3p9uko

Jakie są koszty wydania wtórników lub nowych tablic rejestracyjnych?
Koszty wydania tablic rejestracyjnych są uwarunkowane od rodzaju tablic, liczby wydanych egzemplarzy. Za wydanie pojedynczego wtórnika tablic rejestracyjnych opłata wynosi 53 złote, natomiast wydanie nowego kompletu tablic rejestracyjnych koszt około 180 złotych. Wydanie wtórników indywidualnych tablic rejestracyjnych koszt to 93 złote, a wydanie nowych to już wydatek 1000 złotych.

Magdalena Maksymiuk
Omega Kancelarie Prawne Sp. z o. o.

sj, moto.wp.pl

d3p9uko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p9uko
Więcej tematów