Trwa ładowanie...

Co nas mobilizuje do przestrzegania prawa na drodze?

Share
Co nas mobilizuje do przestrzegania prawa na drodze?Źródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
d2pl9w3

Międzynarodowe badania wykazują, że użytkownicy dróg popełniają tym mniej wykroczeń, im większe jest prawdopodobieństwo zatrzymania i kary. Polaków z kolei najbardziej mobilizuje grożące niebezpieczeństwo.

W specjalnej ankiecie okazało się, że z tego powodu przepisów drogowych przestrzega 59 proc. z nas. 36 proc. obawia się przyłapania przez służby zaś jedynie 5 proc. motywuje brak akceptacji społecznej dla takiego zachowania.

Wyniki sondażu potwierdziły, że działania edukacyjne i zdobywana dzięki nim wiedza mogą się przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najlepszy kierowca to taki, który posiada zarówno wiedzę, jak i umiejętności.

Wiele teorii mówi, że prawo jest tym skuteczniejsze, im bardziej społeczeństwo uznaje, że przestrzeganie go jest ważne i zgodne z akceptowanymi powszechnie normami i wartościami. Badanie przeprowadzone przy współpracy Szkoły Jazdy Renault wykazało jednak, że zachowania niezgodne z przepisami drogowymi są przez Polaków traktowane pobłażliwie.

Kara za łamanie przepisów ma wpływać pozytywnie na zachowanie kierowcy i zapobiegać takiemu zachowaniu w przyszłości. Ten efekt jest widoczny w okresie do 3 miesięcy od otrzymania kary, a szczególnie przez pierwszy miesiąc. Obliczono, że w tym czasie spada o 35 proc. ryzyko uczestniczenia takiej osoby w wypadku drogowym.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

d2pl9w3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pl9w3
d2pl9w3
Więcej tematów