Trwa ładowanie...

Chcesz wykorzystać możliwości Bugatti Chirona? Dopłać

Chcesz wykorzystać możliwości Bugatti Chirona? DopłaćŹródło: zdjęcie producenta
d3o2x66
d3o2x66

Wydając ok. 2,5 miliona dolarów na samochód, możemy oczekiwać, że kupujemy go w najlepszej wersji i ewentualne dopłaty będą dotyczyć raczej kosmetycznych wyborów w stylu koloru skóry tapicerki czy inkrustowania detali kamieniami szlachetnymi. W przypadku Bugatti nie jest to jednak tak oczywiste.

Właściciele najnowszego modelu Chiron, chcąc wykorzystać pełen potencjał 1500-konnego silnika, muszą wypełnić jeszcze parę czeków, by ich monstrum pozwalało im np. na dotarcie wskazówką do końca prędkościomierza. Oficjalnie każdy egzemplarz tego modelu ma elektroniczny ogranicznik prędkości do 420 km/h. To jednak o niemal 10 km/h mniej niż osiągał Veyron SuperSport. A przy tym Chiron ma 300 KM więcej mocy. Jaki potencjał zatem kryje pod maską?

Według inżynierów firmy, model Chiron jest w stanie bez problemu osiągnąć prędkość 460 km/h (licznik kończy się okrągłym 500 km/h). Czemu zatem producent zdecydował o ograniczeniu i wymaga dodatkowych opłat? Najprawdopodobniej jest to podyktowane prostymi prawami fizyki (oraz możliwością dodatkowego zarobienia). Przy tego rzędu prędkościach maszyna musi zmagać się z gigantycznym oporem powietrza, a jej silnik pracować na granicy swych możliwości. Miejsc na kuli ziemskiej, gdzie można do takiej prędkości rozpędzić to auto, jest dosłownie kilka. Chcąc zatem rozwinąć skrzydła w swoim chironie, trzeba go najpierw zabrać do fabryki Bugatti, gdzie zostanie poddany stosownym zabiegom za odpowiednią opłatą. Producent będzie jednocześnie miał pełną wiedzę kto, w jakim miejscu i celu oraz w jaki sposób użytkuje jego motoryzacyjne arcydzieło.

Borys Czyżewski

d3o2x66
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o2x66
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj