Trwa ładowanie...

Bentley Continental: nowy model z mniejszym silnikiem

Bentley Continental: nowy model z mniejszym silnikiemŹródło: zdjęcie producenta
d1u6y09
d1u6y09

Nowe wcielenie Continentala GT i GTC zostanie pokazana w styczniu 2012 r. Zmiany, które proponuje Bentley, z zewnątrz są kosmetyczne. Pod maską znajdzie się jednak wyraźnie mniejszy silnik.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Ekonomia i ekologia potrafi zburzyć każdą legendę. Tym razem pod ich ciosem pada Bentley Continental. Możliwe jednak, że podniesie się bez szwanku. Producent brytyjskich samochodów charakteryzujących się wyśrubowanymi osiągami i horrendalną ceną zapowiedział, że podczas styczniowego salonu samochodowego w Detroit zaprezentuje nowe wcielenie modeli Continental GT i GTC. Jak nietrudno się domyślić, karoseria nowego Continentala nie różni się znacznie w stosunku do obecnej wersji tego samochodu. To właściwie standard wśród aut dla najbardziej zamożnych. Z przodu zmieniono nieco kształt osłon chłodnicy. Tylna szyba zdaje się opadać pod nieco łagodniejszym kątem, za to tylne nadkola są zaznaczone mocniej.

* BENTLEY CONTINENTAL GT i GTC – ZOBACZ GALERIĘ * Wnętrze samochodu nie przypomina auta wyczynowego. Nowy Continental został zaprojektowany tak, by rozpieszczał użytkownika przyzwyczajonego do luksusu. Fotele pokryte są skórą w dwu kolorach: szarym i kremowym. Wykończeniu foteli odpowiada wykonanie bocznych powierzchni drzwi. Konsola środkowa pokryta została elementami z drewna, z którymi zestawiono aluminium wykorzystane na desce rozdzielczej. Analogowe zegary nawiązują do tradycji, a elementem nowoczesności jest w nowym Bentey’u sporych rozmiarów ekran.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Najważniejsze zmiany czekają nowego Continentala pod maską. Sercem GT i GTC od 2012 r. nie będzie już zaczerpnięty od koncerny VW, 6-litrowy silnik W12. Jednostka o mocy 567 KM i momencie obrotowym 700 Nm dawał kierowcy dużo radości z jazdy, ale nie podobał się ekologom. Samochód z tą jednostką spalał średnio 16,5 l/100 km i emitował 384 gr CO2 na każdy przejechany kilometr. W dzisiejszych czasach, gdy producentów ograniczają przepisy mające – podobno -przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, los tego silnika został już przesądzony. Jaki silnik go zastąpi?

d1u6y09

Pod maskami nowych wersji Continentala ma znaleźć być silnik, który w przyszłym roku pojawi się także w Audi S8. Chodzi o jednostkę V8 o pojemności 4.0 l.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Choć motor Audi ma o dwa litry mniejszą pojemność niż ten, który obecnie jest montowany pod maską sportowego Bentley’a, producent obiecuje, że nie będzie to oznaczać spadku osiągów. Niemiecki silnik dysponuje podwójnym doładowaniem, dzięki czemu osiąga moc 507 KM przy 6000 obr./min. Oferowany przez niego moment obrotowy to 660 Nm w zakresie od 1700 do 5000 obr./min. Efekty pracy jednostki przenoszone są na koła za pomocą ośmiobiegowej, automatycznej przekładni.

d1u6y09

Jak obiecuje Bentley, nowy Continental będzie przyspieszał od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż 5 sekund. Obecny Continental GT taki sprint zalicza w 4,6 s. Maksymalna prędkość nowego Continentala GT ma przekraczać 290 km/h. Jak zaznacza producent, samochód w porównaniu z obecną wersją emituje o 40 proc. mniej CO2 i zdecydowanie mniej pali. Ile dokładnie? Na razie nie wiadomo. Bentley zdradza jednak, że na jednym baku nowy Continental GT ma przejechać 800 km.

* BENTLEY CONTINENTAL GT i GTC – ZOBACZ GALERIĘ * Osiągi nowości Bentley’a, gdy zestawimy je z mniejszą pojemnością silnika, robią wrażenie. By możliwe było opanowanie i efektywne wykorzystanie ogromnej mocy silnika, jest ona przekazywana na obydwie osie. Brytyjski samochód otrzymał rozkład przenoszenia mocy równy 40:60. Wróży to dobre właściwości trakcyjne. Tak naprawdę najważniejszy będzie jednak styl auta, który nie zawiedzie zatwardziałych miłośników marki.

tb/

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj