Trwa ładowanie...

Rząd stawia na samochody elektryczne

Ministerstwo Energii opublikowało projekt ustawy o elektromobilności. Dokument zawiera podstawowe rozwiązania, mające spopularyzować w Polsce pojazdy o napędzie elektrycznym.

Rząd stawia na samochody elektryczneŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d6j1570
d6j1570

Pierwszym krokiem ku elektromobilności ma być wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na samochody elektryczne. To obniży ceny takich aut, które są dziś mało atrakcyjne. Za najbardziej popularnego obecnie w Europie kompaktowego Nissana Leafa trzeba zapłacić przynajmniej 128 tys. zł, a to zniechęca potencjalnych kupców.

Kolejną nowością jest wprowadzenie możliwości poruszania się kierowców samochodów elektrycznych buspasami. Dziś w niektórych miastach mogą to robić kierowcy samochodów przewożących większą liczbę pasażerów czy motocykliści. Są to jednak decyzje podejmowane na szczeblu administracji lokalnej. Wprowadzenie nowej zasady w Prawie o ruchu drogowym będzie skutkowało tym, że przepis będzie obowiązywał w całym kraju.

Ustawa zakłada również rozwój punktów ładowania i nakazuje władzom lokalnym stworzenie przynajmniej tylu miejsc postojowych wyłącznie dla samochodów elektrycznych, ile będzie punktów ładowania.

W ministerialnym projekcie oprócz marchewki jest i kij. Nowe przepisy stworzą podstawę do wyznaczenia w miastach stref, wewnątrz których będą mogły się poruszać wyłącznie samochody nieemisyjne. Chodzi więc o pojazdy elektryczne, wodorowe lub hybrydowe. Te ostatnie będą mogły jednak poruszać się wewnątrz strefy tylko w trybie EV.

d6j1570

Jak przewiduje projekt, z przepisu o zakazie wjazdu do wyznaczonej bezemisyjnej strefy wyłączona będzie policja, służby ratunkowe czy wojsko. Będą tam mogły też wjeżdżać pojazdy komunikacji publicznej i mieszkający w nich właściciele aut spalinowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Wjazd do strefy pozostałymi pojazdami emisyjnymi będzie oznaczał konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty. Ta nie została jednak określona. Ustawodawca kwestię wprowadzenia bezemisyjnej strefy i jej przebiegu zostawia w rękach władz samorządowych.

Projekt ustawy trafił właśnie do uzgodnień. Jeśli zostanie zaaprobowany, większość zapisów wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu dokumentu.

d6j1570
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6j1570
Więcej tematów