Trwa ładowanie...

Zmiany w projektowanej ustawie "o dopuszczeniu pojazdów do ruchu"

Zmiany w projektowanej ustawie "o dopuszczeniu pojazdów do ruchu"
d3xvvwh
d3xvvwh
fot. AP
Źródło: fot. AP

Projektowana przez Ministerstwo Infrastruktury ustawa "o dopuszczeniu pojazdów do ruchu" wprowadza zmiany, które będą niosły za sobą określone konsekwencje dla osób zainteresowanych sprowadzeniem pojazdu spoza Unii Europejskiej.

Aktualnie, do zarejestrowania samochodu sprowadzonego spoza Unii, oprócz określonych dokumentów, wystarczy pozytywny wynik badania technicznego. Konieczność przeprowadzania badań homologacyjnych dotyczy tylko i wyłącznie pojazdów sprowadzanych w ilości większej niż jedna sztuka.

Nowa ustawa zmienia istniejące przepisy w tym zakresie. Zgodnie z Art. 19, pkt 3. pojazdy wyprodukowane lub importowane w ilości jednej sztuki danego typu rocznie podlegać będą dopuszczeniu jednostkowemu opisanemu w Art. 14 ust.1. Artykuł ten precyzuje, jaki zakres badań obejmie sprowadzony pojazd. Badania te odpowiadają badaniom homologacyjnym. Dopiero po przedstawieniu ich pozytywnego wyniku co do zgodności z wymaganiami okreslonymi w Art. 14. ust. 1 oraz po uiszczeniu odpowiedniej opłaty katalogowej dyrektor TDT wyda zezwolenie na dopuszczenie jednostkowe pojazdu pozwalające na rejestrację pojazdu. Problemem, z punktu widzenia osób zainteresowanych sprowadzeniem samochodu spoza Unii, jest niewątpliwie ograniczona liczba jednostek, które takie badania będą mogły przeprowadzać. Zgodnie z proponowaną ustawą "Badanie to przeprowadza, na koszt wnioskodawcy, jednostka badawcza upoważniona do przeprowadzenia badań homologacyjnych". Do jednostek takich należą dzisiaj Instytut Transportu Samochodowego (ITS) oraz
PIMOT. Nie należą do nich stacje diagnostyczne prowadzące obecnie okresowe badania techniczne.

d3xvvwh

Kolejnym elementem niezwykle istotnym z punktu widzenia potencjalnego importera auta jest koszt badania. Zgodnie z Art. 23 pkt. 3 ust. c "wysokość opłat za badanie co do zgodności z wymaganiami, o których mowa w art. 14 ust. 1, przeprowadzone w celu uzyskania zezwolenia na dopuszczenie jednostkowe pojazdu" nie może być wyższa niż równowartość 5 000 EUR. Ostateczna kwota opłaty zostanie ustalona przez ministra właściwego ds transportu w drodze rozporządzenia.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Infrastruktury wprowadzane zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskiego prawodawstwa do prawodawstwa Unijnego.

Jednym z efektów proponowanych zmian może być znaczne ograniczenie poziomu importu pojazdów pochodzących spoza Unii Europejskiej. W roku ubiegłym sprowadzono do Polski spoza Unii niemal 24 tysiące aut.

Źródło: Samar

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj