Trwa ładowanie...

Zmęczony kierowca tak samo niebezpieczny jak pijany

Zmęczony kierowca tak samo niebezpieczny jak pijanyŹródło: Policja
d258bat
d258bat

Przemęczony kierowca jest równie groźny na drodze jak pijany. Inspekcja Transportu Drogowego kontroluje czas pracy kierowców ciężarówek, ale przypomina, że kierowcy samochodów osobowych także powinni dbać o odpoczynek.

- W upalne dni trzeba częściej robić przerwy. Choć chęć szybkiego dotarcia do celu podróży jest silniejsza niż rozsądek - trzeba częściej odpoczywać. Najlepiej zatrzymywać się co półtorej, dwie godziny - mówi Alvin Gajadhur rzecznik ITD.

Według europejskich danych należymy do narodów, które za kółkiem robią sobie najmniej przerw. Polscy ankietowani przyznali, że przerwę w prowadzeniu samochodu robią sobie średnio po 4 godzinach i 10 minutach jazdy. Tymczasem w Hiszpanii czas ten wyniósł 2 godziny i 47 minut, we Francji 2 godziny i 52 minuty, w Holandii 2 godziny i 54 minuty, a w Wielkiej Brytanii 2 godziny i 55 minut.

- Przekraczanie norm czasu pracy kierowców zdarza się dość często - dodaje Gajadhur. Gdy organizowany jest długi wyjazd za granicę, autokaru czy ciężarówki, nie może prowadzić jeden kierowca. Musi on mieć zmiennika. Alvin Gajadhur wyjaśnia, że zgodnie z przepisami jeden kierowca może maksymalnie prowadzić pojazd 10 godzin i to tylko dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni 9 godzin. Załoga dwuosobowa może maksymalnie prowadzić pojazd 20 godzin.

- Przemęczony kierowca bardzo łatwo może doprowadzić do wypadku, zdarza się to najczęściej w nocy lub nad ranem - tłumaczy rzecznik ITD. Gdy jest prosta droga, a większość pasażerów śpi i jest cisza, kierowca także bardzo łatwo może zasnąć.

Statystyki pokazują, że połowa naruszeń jakie wykrywa ITD dotyczą czasu pracy kierowców.

Źródło: IAR

ll/moto.wp.pl

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj