Trwa ładowanie...
d2axoo0
d2axoo0

Zbliża się rok szkolny. Uważaj na najmłodszych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2axoo0

1 września rozpocznie się rok szkolny a co za tym idzie - na przejściach dla pieszych pojawi się więcej dzieci. Zachowajmy szczególną ostrożność.

Wielu najmłodszych będzie pokonywać drogę do szkoły samodzielnie. Badania pokazują, że dzieci w wieku 6-10 lat są 4-krotnie bardziej narażone na ryzyko potrącenia niż dorosły pieszy. W pierwszych tygodniach po zakończeniu wakacji kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać, że dziecko często dokonuje błędnej oceny odległości, w jakiej znajduje się samochód i prędkości, z jaką się on porusza. To oznacza, że może niespodziewanie wtargnąć na jezdnię. Należy obserować w czasie jazdy nie tylko drogę, ale także pobocze.

Każdy spacer dorosłego z dzieckiem może być okazją do nauki np. prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Rodzice powinni być wzorem dla dziecka tzn. zachowywać się tak, jakby chcieli aby postępowało, gdy ich nie będzie w zasięgu wzroku. Ta zasada obowiązuje także wtedy, gdy dziecko jest pasażerem w samochodzie. Agresywne zachowanie, szybka i niezgodna z przepisami jazda, lekceważący stosunek do innych uczestników ruchu to zachowania, które czasami rodzice nieświadomie przekazują następnym pokoleniom.

d2axoo0

Należy kierować schematy zachowań i konsekwentnie je utrwalać przy każdej nadarzającej się okazji, np. przed przejściem zatrzymaj się, rozejrzyj, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, czy też jeśli nie nadjeżdża pojazd, wejdź na jezdnię zdecydowanym krokiem, ale nigdy nie wbiegaj.

Istotnym elementem bezpieczeństwa dziecka na drodze jest jego widoczność. Oprócz wyposażenia go w elementy odblaskowe warto wybierać ubrania w jasnych kolorach. Tak ubrane dziecko kierowca zauważy wcześniej, szczególnie przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/tb,moto.wp.pl

Największy wybór akcesoriów samochodowych. Kliknij i zobacz najlepsze oferty!

d2axoo0

Podziel się opinią

Share
d2axoo0
d2axoo0