Gdy temperatura powietrza zacznie stale utrzymywać się poniżej 7 st. C przygotowujemy nasz pojazd do zimy. Podczas przeglądu często zapominamy o szybach, które są również istotnym elementem samochodu.
Do najważniejszych czynności w przygotowaniach naszego auta do zimowych dni należą wymiana ogumienia na zimowe, kontrola instalacji zapłonowej oraz stanu akumulatora, płynów chłodniczych, stanu zawieszenia, jak też zabezpieczenie podwozia środkami antykorozyjnymi. Wielu kierowców robi to we własnym zakresie, inni jednak zdają się na pomoc warsztatów.
Elementem poprawiającym bezpieczeństwo jest dobry stan wycieraczek oraz szyb, gdyż poprawia to w znacznym stopniu widoczność. Zużyte pióra wycieraczek nie zbierają z szyb brudu, deszczu czy śniegu co, poza ograniczeniem widoczności, może powodować wieczorami zjawisko "lśnienia". Pamiętajmy o uzupełnieniu zbiornika płynem do spryskiwaczy dostosowanym do zimy.
Gdy rankiem szyby w pojeździe będą pokryte lodem pamiętajmy, by nie usuwać go poprzez włączenie wycieraczek. Może to doprowadzić do uszkodzenia piór oraz układu elektromechanicznego, odpowiadającego za prawidłową pracę wycieraczek.
Rozwiązaniem, które ułatwi odśnieżenie szyby oraz sprawi, że topniejący śnieg będzie mniej do niej przywierał jest naniesienie powłok hydrofobowych. Zabieg ten sprawi, że podczas jazdy już z prędkością 60-70 km/h woda jest samoczynni usuwana z powierzchni szyby oraz zmniejszy o 70 proc. przyczepność zabrudzeń.
Podczas zimy rośnie ryzyko trwałego uszkodzenia szyb samochodowych. Jeśli pojawią się na nich niewielkie pęknięcia czy odpryski to najlepiej udać się do specjalistycznego warsztatu, gdyż pozostawienie nawet najdrobniejszych uszkodzeń bez naprawy grozi jego powiększeniem, otrzymaniem mandatu a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
Niewielkie odpryski powstają nie tylko wskutek uderzeń mechanicznych, ale również poprzez różnicę temperatur w trakcie wychłodzenia i gwałtownego ogrzewania auta. Specjaliści twierdzą, że możliwa jest naprawa defektu o średnicy nie większej niż 5-złotowej monety. Większe uszkodzenia kwalifikują się do wymiany szyby, dlatego też warto od razu po zauważeniu usterki zgłosić się do serwisu.
Źródło: GutPR
ll/moto.wp.pl