W Polsce jest już ponad 1,1 mln zarejestrowanych motocykli; najczęściej można je spotkać na drogach w sezonie wiosenno-letnim. Dlatego policja apeluje do motocyklistów o rozwagę, zaś do kierowców samochodów o szacunek dla tej grupy użytkowników dróg.
"Rozpoczął się sezon motocyklowy, słoneczna pogoda zachęca do korzystania z jednośladów. Apelujemy więc o rozwagę, rozsądek i kulturę na drodze. Przez ostatnie zimowe miesiące nie było wielu motocyklistów na polskich drogach, dlatego teraz kierowcy samochodów muszą pamiętać o tym, że liczba motocykli w ruchu znacząco wzrośnie" - powiedział PAP mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Konkolewski zastrzegł, że "zdecydowana większość motocyklistów to osoby rozsądne i uczciwe, których nie musimy obawiać się na drogach". "Niestety opinię psuje im wąska grupa osób, które starają się zwrócić na siebie uwagę np. skrajnie szybką jazdą przez miasto" - zaznaczył.
Policja wystosowana swój apel podczas briefingu w Warszawie w związku z "wiosennym początkiem sezonu dla motocyklistów". "Pamiętajmy, że motocyklista, który przez ostatnie zimowe miesiące nie korzystał ze swego pojazdu, musi się najpierw do niego ponownie zaadaptować i przyzwyczaić do jazdy motocyklem" - powiedział.
Od początku tego roku do poniedziałku w 226 wypadkach z udziałem motocyklistów zginęło 27 kierujących motocyklami i jeden pasażer motocykla. Rannych zostało 201 motocyklistów i 22 pasażerów. Kierujący motocyklami doprowadzili do wypadku w 121 przypadkach.
W całym zeszłym roku motocykliści uczestniczyli w 2 tys. 210 wypadkach - było to o 185 mniej niż w roku 2012. W ubiegłorocznych wypadkach zginęło 242 kierujących motocyklami oraz 11 ich pasażerów , a 1 tys. 808 motocyklistów i 267 pasażerów zostało rannych.
Z winy motocyklistów doszło w 2013 r. do 967 wypadków. Przyczyną aż 565 spośród nich (ponad 58 proc.) była nadmierna prędkość, zaś 141 (blisko 15 proc.) nieprawidłowe wyprzedzanie. Najwięcej wypadków i ofiar śmiertelnych odnotowano latem, szczególnie w weekendy.
Jednocześnie - jak wskazuje policja - systematycznie wzrasta liczba zarejestrowanych samochodów osobowych, ciężarówek i motocykli. Jeśli chodzi o te ostatnie, to w 2010 r. ich liczba przekroczyła milion, zaś w 2012 r. 1,1 mln.
"Patrzmy w lusterka i szanujmy motocyklistów, bo będzie ich na drogach coraz więcej" - podkreślił Konkolewski.
W zeszłym roku policji zgłoszono łącznie 35 tys. 847 wypadków drogowych. Było to o 3,2 proc. mniej niż rok wcześniej. W tych wypadkach zginęło 3 tys. 357 osób, zaś rannych zostało 44 tys. 59 osób. w porównaniu z 2012 r. liczba zabitych spadła o 6 proc., zaś rannych o 3,8 proc.