Trwa ładowanie...
d4769hm
Artykuł sponsorowany
Wiadomości

Wystawa modeli samochodów zbudowanych ze złomu. Niezwykłe rzeźby wymyślone przez Polaka

5 lipca w Sali Marmurowej - najbardziej prestiżowej sali wystawienniczej PKiN - zagościła Galeria Figur Stalowych. Na powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych wystawiono ponad 80 rzeźb stalowych, inspirowanych bohaterami z komiksu, filmu i bajek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Galeria Figur Stalowych
Galeria Figur Stalowych (Materiały prasowe)
d4769hm

Galeria Figur Stalowych powstawała przez ponad 5 lat, a jej pomysłodawcą jest Mariusz Olejnik, który z tego, co stare i porzucone, stworzył sztukę. Wszystkie eksponaty wykonano ze złomowanych elementów stalowych, odzyskanych ze starych samochodów - części silników, skrzyń biegów czy nadwozi, które za sprawą wysokiej klasy sztuki rzemieślniczej zostały "ożywione" w formie niezwykłych rzeźb stalowych.

Wśród prezentowanych aut zobaczyć można między innymi rzeźbę inspirowana modelem Lamborghini Veneno. Nazwa oznacza jad, truciznę i nawiązuje do szybkości i agresywności byka, który doprowadziła w 1914 do śmiertelnych ran torreadora. Lamborghini planowało początkowo produkcje jedynie trzech unikatowych samochodów o wartości trzech milionów euro każdy, jednak ostatecznie wyprodukowało kolejnych dziewięć w wersji roadster. Nadwozie oryginału Veneno Roadstera zbudowane jest w całości z włokna węglowego, a brak dachu zrównoważono instalacją dodatkowego pałąka zabezpieczającego na wypadek dachowania i zwiększającego sztywność konstrukcji.

Galeria Figur Stalowych Materiały prasowe
Galeria Figur Stalowych

Na wystawie zobaczyć można również rzeźbę inspirowaną modelem Lamborghini Sesto Elemento, wyprodukowanego w liczbie 20 egzemplarzy i uzyskującego moc 570 KM. Nazwa jest odniesieniem do węgla, który ma liczbę atomową sześć - dzięki użyciu włókna węglowego zredukowano masę auta do niecałej tony (999 kg).

d4769hm

Fanom Jamesa Bonda wielu wrażeń dostarczy możliwość znalezienia się za kierownicą rzeźby inspirowanej słynnym Astonem Martinem One-77. Dla wielbicieli wyścigów przygotowano rzeźbę inspirowaną bolidem Red Bull Racing z Formuły 1 oraz drogowego LaFerrari, przy którego projekcie aktywny udział brali Felipe Massa i Fernando Alonso.

Galeria Figur Stalowych Materiały prasowe
Galeria Figur Stalowych
Galeria Figur Stalowych Materiały prasowe
Galeria Figur Stalowych

Panie mają możliwość poczuć się jak gwiazdy filmu w jednym z trzech zapierających dech w piersiach kabrioletach inspirowanych Bentleyem Continental Supersports, Ferrari California czy Mercedesem 300 SL.

Galeria Figur Stalowych Materiały prasowe
Galeria Figur Stalowych

To nie lada gratka nie tylko dla dzieci, ale również dla fanów motoryzacji. Na wystawie prezentowanych jest 12 samochodów, inspirowanych najdroższymi, najbardziej spektakularnymi modelami sportowych aut świata i wykonanych w skali 1:1.Dodatkowo prezentowane są konstrukcje inspirowane Bugatti Veyronem, Pagani Huayrą, Maserati GranTurismo czy Mercedesem SLS.

Galeria Figur Stalowych Materiały prasowe
Galeria Figur Stalowych

Wykonanie jednego samochodu zajmuje 4-osobowemu zespołowi ok. 8 miesięcy pracy. Każdy model wykonany jest z niezwykłą dbałością o każdy detal, odwzorowując nawet z 90-proc. dokładnością oryginalny pojazd - stalowe fotele, kokpity, drążki skrzyni biegów czy detale takie jak manetki przy kierownicy wyglądają jak ich pierwowzory. Obecnie figury i auta tworzone są przez ponad 50 osób w zespołach ulokowanych w różnych częściach świata. Jest to więc wyjątkowy polski pomysł z międzynarodowym wykonaniem!

Galeria Figur Stalowych Materiały prasowe
Galeria Figur Stalowych

Organizatorom zależało przede wszystkim na interaktywności wystawy. Nikt nie poczuje się tutaj jak w muzeum - do samochodów można wsiąść, zakręcić kierownicą i zrobić sobie w nich fantastyczne zdjęcia.

Galeria Figur Stalowych w Pałacu Kultury i Nauki jest czynna 7 dni w tygodniu od godz. 9 do 20 i jest dostępna do 8 września.

na podst. materiałów prasowych

d4769hm

Podziel się opinią

Share

d4769hm

d4769hm