Współdzielone samochody nie tylko w Warszawie. Skorzystają też miejszkańcy okolicznych miast

Warszawski system współdzielenia samochodów będzie sięgał poza stolicę. Firma Panek postanowiła włączyć do oferty kilka okolicznych małych miast.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samochodem używanym w systemie car sharingu będzie można wyjechać poza Warszawę
Samochodem używanym w systemie car sharingu będzie można wyjechać poza Warszawę (Materiały prasowe)
WP

Zdaniem wielu ekspertów zajmujących się transportem idea współdzielenia pojazdów będzie przyszłością komunikacji w miastach. Jak się okazuje, w przypadku Warszawy z takiej opcji chcą korzystać także mieszkańcy okolicznych miast. Do takich wniosków doszli specjaliści z firmy Panek, oferującej usługę carsharingu w stolicy.

Przedstawiciele firmy odwiedzili europejskie miasta, w których funkcjonuje system współdzielenia samochodów i przyglądali się temu, jak działa on za granicą. Jedno z nich, liczące 2 mln mieszkańców, układem architektonicznym przypominało Warszawę. Strefa, w której można było wypożyczyć i zdać samochód, wynosiła tam 100 km kwadratowych, czyli dwukrotnie mniej niż w przypadku Warszawy. Znajdwało się tam 500 samochodów biorących udział w programie.

Analiza tego przypadku oraz sposobów, w jaki najczęściej korzystano dotąd ze współdzielonych samochodów w Warszawie doprowadziły do zmiany obszaru, na którym firma Panek będzie oferowała swoją usługę. Od 8 grudnia 2017 roku w aplikacji służącej do wynajmowania samochodów pojawi się nowa strefa działania usługi. Nie ma konieczności ponownej instalacji ani aktualizacji programu. Pobrane ze sklepu GooglePlay i App Store nowe aplikacje będą już zaktualizowane o nową mapę.

WP
Materiały prasowe
Podziel się

Ze zmian ucieszą się mieszkańcy Pruszkowa, Legionowa, Grodziska Mazowieckiego, Jabłonnej, Piaseczna i Rembertowa, gdzie w okolicach głównych szlaków komunikacyjnych pojawiła się bezpłatna strefa zwrotów i wypożyczeń. Samochody dalej będzie można wypożyczać i zdawać bezpłatnie na terenie parkingów lotniska Okęcie i Modlin.

Klienci dużo częściej usłyszą komunikat „wjechałeś do strefy Panek” i „wyjechałeś ze strefy Panek”, który generowany jest automatycznie przez samochód. Dzięki temu nawet bez patrzenia na mapę będą mieli pewność, gdzie można samochód zostawić bezpłatnie.

WP

Dla osób, które będą chciały zatrzymać się poza strefą, dalej jest to możliwe w ramach tej samej opłaty (stop-over), która wynosi 0,10 zł za każdą minutę takiego postoju. Zakończenie wynajmu poza strefą Panek jest - jak to było wcześniej - niemożliwe. Dla osób, które chcą wyjechać poza strefę lub parkować poza nią dłużej, uruchomiona została możliwość wynajmu dobowego. Włącza się ona automatycznie po 4 h od rozpoczęcia najmu. W ramach stałej opłaty czasowej - 120 zł (plus koszt przejechanych kilometrów), Klient może użytkować samochód przez 24h.

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP