Trwa ładowanie...
ycipk-tsb73w

Włosi dziś protestują przeciw drogim paliwom

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włosi dziś protestują przeciw drogim paliwom
(Thinkstockphotos)
ycipk-tsb73w

Środa jest we Włoszech dniem ogólnokrajowego protestu przeciwko drożyźnie, zwłaszcza wysokim cenom paliw. Akcję zorganizowały organizacje obrony praw konsumentów apelując do Włochów, by powstrzymali się od robienia zakupów i nie kupowali drogiej benzyny.

Drożyzna, dotycząca najbardziej podstawowych artykułów codziennego życia kosztuje każdą rodzinę rocznie 3500 euro - podkreśliło jedno ze stowarzyszeń Codacons, które zachęciło obywateli do "strajku zakupowego".

Ta prężnie działająca włoska organizacja przypomniała, że 10 lat temu litr benzyny kosztował 1,06 euro, a olej napędowy - 0,85 za litr. Obecnie za benzynę trzeba zapłacić średnio 1,93 euro, a za olej - 1,8 euro.

ycipk-tsb73w

W porównaniu z cenami z 2002 roku każda rodzina wydaje prawie 1100 euro rocznie więcej na paliwo - wynika z tych obliczeń. To zaś oznacza - zauważono - że w każdym gospodarstwie domowym traci się w roku w rezultacie tych podwyżek równowartość jednej przeciętnej miesięcznej pensji.

Te dane są "dramatyczne" - twierdzi Codacons zwracając uwagę na to, że windowaniu cen towarzyszy spadek siły nabywczej pieniądza. Sytuację pogarsza jeszcze kryzys finansowy w kraju, którego skutki odczuwa wiele rodzin. Dlatego - uważają inicjatorzy akcji protestacyjnej - konieczna jest interwencja rządu, by powstrzymać wzrost cen.

Nie róbmy w środę żadnych zakupów, bojkotujmy drogie stacje benzynowe - apelują obrońcy praw konsumenckich, którzy liczą na duży odzew na ich wezwania. Zachęcają Włochów, aby zamiast do sklepów i supermarketów wyszli na ulice i place miast, gdzie manifestacje przeciwko drożyźnie zorganizuje około 10 ruchów i stowarzyszeń.

Dowiedz się, jak możesz zaoszczędzić na paliwie!

ycipk-tsb73w
Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-tsb73w

ycipk-tsb73w
ycipk-tsb73w