Trwa ładowanie...
12-05-2016 10:36

Weekend pod znakiem oldtimerów

Weekend pod znakiem oldtimerówŹródło: Materiały prasowe
d1n48ni
d1n48ni

W weekend 13-15 maja odbędą się dwie imprezy, w których głównymi gwiazdami będą samochody zabytkowe. Pierwsza to targi Auto Nostalgia w Warszawie, a druga - Oldimer Warsaw Show w Nadarzynie.

Targi Auto Nostalgia odbędą się w stołecznym Centrum Targowo-Kongresowym przy ul. Marsa. W piątek hale wystawowe będą czynne w godzinach 10-17, a w sobotę od 10 do 18. Jednym z wystawców będzie Mercedes-Benz, który pokaże kabriolety - W21 czy 190 SL z lat 50. Nie zabraknie też całego drzewa genealogicznego Klasy E - począwszy od przedwojennego 170 V (W136), przez "Pontona" (W120) aż po najnowsze wcielenie tego modelu.

Oldtimer Warsaw Show będzie z kolei zorganizowane na terenie Ptak Warsaw Expo. Targom pojazdów zabytkowych towarzyszyć będzie aukcja (do kupienia m. in. Ferrari 512 BB z 1977 r., Ford T z 1917 r. i Opel GT z 1970 r.) oraz wystawa zabytkowych samochodów i motocykli. Jednym z najciekawszych eksponatów będzie z pewnością prototyp Syreny sprzed okresu produkcyjnego. Względem niegdysiejszej królowej polskich szos ma ona bardziej ścięty przód i dach z dermatoidu. Bagażnik składa się z dwóch części - w dolnej mamy koło zapasowe, górna dostępna jest tylko od wewnątrz po uchyleniu tylnego oparcia.

Kolejnym białym krukiem, który pojawi się w Nadarzynie, będzie Smyk z 1957 r. Mała czteroosobowa konstrukcja posiada drzwi znajdujące się w przedniej ścianie pojazdu. Złośliwi mawiali, że Smyk to najcichszy samochód na świecie, bo podczas jazdy uszy są zasłonięte kolanami i podróżujący nic nie słyszą. Skrzynię biegów wstawiono od motocykla Junak. Bardzo ciekawie poradzono sobie z brakiem biegu wstecznego - wykonano tzw. rewers, czyli auto otrzymało cztery biegi do przodu i cztery do tyłu. Kierowca wybierał kierunek jazdy, natomiast pojazdowi było absolutnie obojętne, w którą stronę sobie pojedzie. Smyk był najszybszym autem na świecie, ale w jeździe do tyłu.

Interesująca historia wiąże się z innym klasykiem, Warszawą 223. Po 13 latach produkcji samochód pozbył się garbu. Wersję sedan opracowano w 1964 roku. Początkowo nazwa brzmiała Warszawa 203. W roku 1968 oznakowanie samochodu z Żerania zmieniono na 223. Krąży wersja, jakoby FSO przegrało proces z Peugeotem. W rzeczywistości nigdy takiego jednak nie było. Francuska firma stanowczo poinformowała, że już przed wojną zastrzegła sobie prawo do umieszczania zera w trzycyfrowych numerach i poprosiła FSO o uszanowanie tego. Fabryka z Warszawy wolała uniknąć procesu i zamieniła zero na cyfrę 2. Pocieszający jest fakt, że od Francuzów podobną sugestię zmiany numeracji otrzymało Porsche i jej model 901 przemianowano na 911.

d1n48ni

Źródło: Muzeum Techniki Przemysłu/Mercedes-Benz

ll

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj