Warranty Direct: marki produkujące samochody z najbardziej zawodną elektroniką

Obraz
Źródło zdjęć: © WP.PL
Tomasz Budzik

/ 12Brytyjskie spojrzenie

Obraz
© WP.PL

Kwestia awaryjności jest bardzo ważna dla większości zmotoryzowanych poszukujących samochodu. Wśród usterek, które mogą dotknąć nas szczególnie nieprzyjemnie, jest elektronika i układ elektryczny. Które marki wypadają w tej kwestii najlepiej, a które najgorzej?

Na to pytanie odpowiada nam brytyjska firma Warranty Direct, oferująca polisy pokrywające koszty napraw samochodów. W zestawieniu tym pod uwagę brane są samochody w wieku od 3 do 8 lat, a powstało ono na podstawie analizy historii serwisowej 50 tys. pojazdów.

Wyznacznikiem decydującym o pozycji danej marki w zestawieniu jest Reliability Index. To wskaźnik, w którym pod uwagę brana jest nie tylko częstotliwość usterek, ale też wysokość kosztów związanych z ich usunięciem. Indeks równy 100 jest średnią wartością dla marek analizowanych w danym zestawieniu. Im niższy indeks, tym mniej kłopotów i kosztów przysparza nam auto.

W zestawieniu dotyczącym elektroniki i układu elektrycznego Warranty Direct bierze pod uwagę m.in. kłopoty z rozrusznikiem, alternatorem, napędem wycieraczek, silnikiem wentylacji, układem centralnego zamka, silnikami sterowanych elektrycznie szyb i lusterek, układem tempomatu czy komputerem pokładowym.

Na kolejnych slajdach przedstawiamy listę marek, które w tej kategorii wypadły najgorzej, a na końcu przywołamy także te, które poradziły sobie najlepiej.

/ 1210. BMW – reliability index 173

Obraz
© Materiały prasowe

Bawarska marka ma swoich wiernych miłośników oraz zatwardziałych prześmiewców. Ci ostatni czasami tłumaczą niemiecki skrótowiec jako "będziesz mieć wydatki”. Zdaniem Warranty Direct w przypadku elektroniki nie są oni dalecy od prawdy.

/ 129. Mercedes - reliability index 175

Obraz
© Materiały prasowe

Mercedes to jedna z tych marek, które znajdują się w motoryzacyjnej awangardzie jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania z zakresu elektroniki. Światła drogowe, które są na bieżąco modulowane tak, by nie razić jadących z przeciwnego kierunku kierowców, zawieszenie, które z wyprzedzeniem przygotowuje się do pokonania nierówności wychwyconych przez kamerę czy zaawansowane funkcje półautonomicznej jazdy to innowacje, które popularyzował właśnie ten producent. Jak się okazuje, elektronika i elektryka Mercedesa nie należy jednak do zupełnie bezproblemowych.

/ 128. SsanYong - reliability index 177

Obraz
© Materiały prasowe

To najmniej znana z południowokoreańskich marek motoryzacyjnych występujących w Europie. SsangYong od lat stara się gonić Kię czy Hyundaia, ale wciąż bez skutku. Fakt, że producent ten niezbyt dobrze wypadł w rankingu Warranty Direct z pewnością nie przysporzy mu nowych klientów.

/ 127. Audi - reliability index 190

Obraz
© Materiały prasowe

Obecność Audi na liście marek, których samochody nie odznaczają się bezproblemową elektryką i elektroniką może być zaskoczeniem. W końcu zarówno w świadomości wielu zmotoryzowanych, jak i w niemieckich rankingach niezawodności samochody z Ingolstadt wypadają bardzo dobrze. Kluczem do zrozumienia niskiej pozycji Audi w zestawieniu Warranty Direct może być jednak cena napraw, którą Brytyjczycy również biorą pod uwagę.

/ 126. Chrysler - reliability index 200

Obraz
© Materiały prasowe

Należąca do koncernu FCA marka w Europie jest raczej słabo kojarzona. Niedawno można było jednak kupić u nas Lancię Themę, będącą modelem bliźniaczym względem Chryslera 300.

/ 125. Alfa Romeo - reliability index 202

Obraz
© Materiały prasowe

Włoska marka od lat słynie z urody oferowanych modeli. Wiele dobrego można również powiedzieć o własnościach jezdnych aut tego producenta. Nie od dziś wiadomo też, że czasami auta te bywają kapryśne. Teza znajduje potwierdzenie w rankingu Warranty Direct.

/ 124. Land Rover - reliability index 300

Obraz
© Materiały prasowe

Brytyjska marka słynie z ponadprzeciętnych możliwości terenowych swoich samochodów i jest przez wielu uznawana za wyznacznik dobrego gustu w kształtowaniu sylwetki nadwozia. Z tym ostatnim stwierdzeniem w przypadku Velara i nowego Discovery można jednak dyskutować. Jak się dodatkowo okazuje, elektryka i elektronika Land Rovera wypada słabo w rankingu Warranty Direct. Awaria w samochodzie premium mniej popularnego producenta może zaboleć.

/ 123. Porsche - reliability index 308

Obraz
© Materiały prasowe

Niemiecka sportowa legenda bryluje w rankingach ADAC, TUV czy DEKR-y. Te nie biorą jednak pod uwagę kosztów napraw. Najprawdopodobniej właśnie aspekt finansowy pogrążył Porsche. Nawet rzadkie awarie mogą zmusić właścicieli tych niemieckich aut do głębszego sięgnięcia do portfela. Do częstotliwości pojawiania się usterek może też przyczyniać się fakt, że część egzemplarzy Porsche służy właścicielom do naprawdę dynamicznej jazdy.

10 / 122. Bentley - reliability index 529

Obraz
© Materiały prasowe

Ścisła czołówka ekskluzywnych marek ma swoje wymagania. Jednym z nich jest spory zapas gotówki właściciela, bo w przypadku konieczności naprawy tanio nie będzie. Należący do Volkswagena brytyjski Bentley nie zna kompromisów. Ekskluzywne i szybkie samochody są też drogie w naprawie.

11 / 121. Maserati - reliability index 697

Obraz
© Materiały prasowe

Za markę produkującą samochody o najbardziej kłopotliwej elektronice i elektryce Warranty Direct uznało Maserati. Włoska marka należąca do koncernu FCA od lat produkuje samochody przyciągające wzrok. Niestety czasami ich posiadanie niesie ze sobą kłopoty. Wskaźnik o wartości 697, czyli ponad dwukrotnie większy niż w przypadku Porsche, mówi sam za siebie.

12 / 12Marki, które wypadły najlepiej

Obraz
© Materiały prasowe

Usterki elektroniki i elektryki potrafią uprzykrzyć życie, a ich usunięcie bywa trudne i kosztowne. Którzy producenci w tej kategorii narażają właścicieli swoich aut na najmniejsze kłopoty?

Zwycięzcą rankingu Warranty Direct okazało się Daihatsu ( reliability index). Marka ta nie jest jednak obecna w Polsce. Oto pierwsza piątka tych, po których modele można udać się do krajowego salonu:

Honda - reliability index 42
Suzuki - reliability index 50
Toyota - reliability index 59
Mazda - reliability index 64
Lexus - reliability index 71

Wybrane dla Ciebie
Nowa Honda CB1000F spodoba się wielbicielom stylu retro
Nowa Honda CB1000F spodoba się wielbicielom stylu retro
Wideo: Motorowerzysta "kaskader" uciekał przed policją. Miał kilka powodów
Wideo: Motorowerzysta "kaskader" uciekał przed policją. Miał kilka powodów
Odświeżony Barton B-Max już w sprzedaży. Użytkownicy docenią zmiany
Odświeżony Barton B-Max już w sprzedaży. Użytkownicy docenią zmiany
Kawasaki Z1100 na 2026 r. Jeszcze więcej emocji
Kawasaki Z1100 na 2026 r. Jeszcze więcej emocji
Ducati prezentuje nowe modele Diavel V4 RS i Multistrada V4 RS
Ducati prezentuje nowe modele Diavel V4 RS i Multistrada V4 RS
Pierwsza jazda: Suzuki GSX-8T i GSX-8TT - takich motocykli chcemy
Pierwsza jazda: Suzuki GSX-8T i GSX-8TT - takich motocykli chcemy
Voge DS800 Rally: Nowy motocykl adventure już w Polsce
Voge DS800 Rally: Nowy motocykl adventure już w Polsce
Baggery na MotoGP. Amerykańskie wyścigi stają się globalne
Baggery na MotoGP. Amerykańskie wyścigi stają się globalne
Wielki festiwal motocyklowy już niedługo. Kolejna edycja słynnej imprezy
Wielki festiwal motocyklowy już niedługo. Kolejna edycja słynnej imprezy
Test: Voge SR 1 ADV - SUV wśród 125 cm3
Test: Voge SR 1 ADV - SUV wśród 125 cm3
Test: Harley-Davidson Street Bob - kupujesz silnik, reszta jest w gratisie
Test: Harley-Davidson Street Bob - kupujesz silnik, reszta jest w gratisie
Test: Honda GB350S - prostota znów się sprawdziła
Test: Honda GB350S - prostota znów się sprawdziła