W Małopolsce będzie Zintegrowany System Sterowania Ruchem
Od końca marca 2015 r. kierowcy podróżujący drogami wojewódzkimi w Małopolsce będą mogli poznać średni czas przejazdu trasy lub poszczególnych odcinków. Informacje wyświetlane będą na tablicach elektronicznych przy trasie, powstaną także aplikacje mobilne. Umowę dotyczącą utworzenia Zintegrowanego Systemu Sterowania Ruchem na drogach wojewódzkich w Małopolsce podpisano w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Projekt Zintegrowany System Sterowania Ruchem w Małopolsce zakłada budowę inteligentnego systemu transportu składającego się m.in. ze stacji monitorowania natężenia ruchu, stacji monitorujących warunki atmosferyczne oraz stan nawierzchni dróg, stacji monitoringu wizyjnego i tablic informacji drogowej. Będzie on rozszerzeniem istniejącego już Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego.
Koszt inwestycji wyniesie ok. 10 mln zł. Wykonawcą wyłonionym w przetargu została hiszpańska firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima.
Umowę odpisali p.o. dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Marta Maj i przedstawiciel hiszpańskiej firmy Antonio Fernando Munoz Suarez. - To rozwiązanie unikalne w skali całego kraju. Tego typu rozwiązania nie są także tak powszechne w Europie - powiedział wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela.
Umowa zakłada opracowanie i uruchomienie całej potrzebnej infrastruktury oraz administrowanie i nadzór nad funkcjonowaniem całego systemu i jego konserwację przez 3 lata.
W ramach projektu zbudowane zostaną systemy informatyczne dotyczące czasu przejazdu oraz zarządzające m.in. parkingiem w Palenicy Białczańskiej czy komunikacją zbiorową na trasie Zakopane - Morskie Oko z uzyskaniem priorytetu dla komunikacji zbiorowej. Powstaną również aplikacje mobilne dla kierowców (m.in. aplikacja obsługująca parking w Palenicy Białczańskiej) wraz z portalem internetowym.
System czasu przejazdu obejmie drogi wojewódzkie i krajowe na trasach obejmujących główne miasta województwa, tj. Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, oraz pomiędzy miejscowościami turystycznymi, jak Piwniczna, Muszyna i Krynica Zdrój, a także odcinek drogi wojewódzkiej nr 774 bezpośrednio przy Porcie Lotniczym Balice.
- Obywatel będzie mógł zapoznać się na tablicach z czasami przejazdów do najważniejszych miast w województwie i zadecydować o wyborze odpowiedniej drogi. My jako zarządca będziemy znali natężenie ruchu, wiedzieli, jakie samochody jeżdżą daną trasą, znali pogodę i stan nawierzchni - powiedziała Marta Maj z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
Stworzony system będzie miał charakter otwarty, co pozwoli w przyszłości na jego rozbudowę i integrację z innymi systemami. System zostanie też zintegrowany z systemem lokalizacji pojazdów Państwowej Straży Pożarnej na terenie Małopolski, co pozwoli na przekazywanie danych o natężeniu ruchu i czasie przejazdu określonymi drogami.
tb/
Zobacz: ABC dobrego kierowcy