Trwa ładowanie...

W jakich sytuacjach nie można już być kierowcą?

W jakich sytuacjach nie można już być kierowcą?Źródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d23ldt2
d23ldt2

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Jednym z warunków otrzymania prawa jazdy jest odpowiedni stan zdrowia przyszłego kierowcy, potwierdzony orzeczeniem lekarskim. Badania lekarskie, które musi przejść każdy kursant, mają określić, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Z reguły prawie wszyscy kursanci pomyślnie przechodzą badania i otrzymują zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Tak jednak być nie musi. Niektóre schorzenia dyskwalifikują do bycia kierowcą.

W myśl Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z dnia 9 stycznia 2004 r.), uprawniony lekarz w ramach badania lekarskiego ocenia u osoby badanej ogólny stan zdrowia. W szczególności powinien zwrócić uwagę na stan układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, sprawność narządów ruchu i stan psychiczny. Przy ustalaniu ograniczeń w kierowaniu pojazdem, wynikających ze stanu zdrowia kandydata na kierowcę, należy brać pod uwagę stopień zaawansowania objawów chorobowych i ich dynamikę, z uwzględnieniem możliwości postępu choroby, jak i cofania się jej objawów. Ministerialne wymagania są wysokie, ale w praktyce właściwie niemożliwe do zrealizowania. Poza tym lekarz, który przeprowadza badanie, musi polegać na widocznych objawach i słowach kandydata na kierowcę. Ten może jednak ukryć swoją chorobę.

(fot. PAP/Piotr Polak)
Źródło: (fot. PAP/Piotr Polak)

Katalog schorzeń, które są przeciwwskazaniami do posiadania prawa jazdy, jest spory. Znajdziemy tu choroby:
- narządu wzroku,
- narządu słuchu i równowagi,
- układu sercowo-naczyniowego,
- narządów ruchu,
- układu nerwowego,
- zaburzenia psychiczne,
- cukrzyca, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu cukru we krwi,
- niewydolność nerek,
- uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie,
- uzależnienie od środków o działaniu podobnym do alkoholu lub ich nadużywanie,
- przyjmowania leków, mogących mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdu,
- inne poważne zaburzenia stanu zdrowia istotnych dla oceny zdolności do prowadzenia pojazdu.

d23ldt2

Tak to wygląda w teorii. W praktyce wielu kierowców pozytywnie przechodzi badania lekarskie, gdyż najzwyczajniej przemilczają pewne niewygodne fakty, zaś lekarz przeprowadzający badania nierzadko ogranicza się do przeprowadzenia lakonicznego wywiadu na temat stanu zdrowia i wykonywane są tylko podstawowe badania wzroku, słuchu oraz równowagi. O ile niektóre schorzenia, takie jak chociażby wady wzroku, raczej trudno będzie zataić, nie będzie chyba dla nikogo tajemnicą, że wielu badanych jest w stanie skutecznie ukryć swoją chorobę przed lekarzami. Często wskazywanym przykładem jest epileptyk, który nie informuje o występujących u niego atakach padaczkowych.

_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Źródło: (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Czy uzyskanie ważnego zaświadczenie lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami silnikowymi rozwiązuje problem raz na zawsze? Otóż nie. Każdy kierowca może zostać skierowany na ponowne badanie lekarskie, jeżeli do właściwego starostwa trafi wiarygodna informacja o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia danej osoby, mogącego powodować niezdolność do prowadzenia pojazdów.

d23ldt2

Sytuacje, w wyniku których może wyjść na jaw, że osoba prowadząca pojazd nie spełniała kryteriów pozwalających na prowadzenie pojazdów, są przede wszystkim związane z różnego rodzaju wykroczeniami oraz przestępstwami drogowymi – w szczególności z uczestniczeniem w wypadku drogowym, w którym są osoby zabite lub ranne. Uczestniczący w wypadku kierowca trafia na badanie lekarskie, które przeprowadza się zgodnie z uregulowaniami zawartymi we wspomnianym rozporządzeniu. Tym razem nie ma jednak co liczyć na małą wnikliwość medyka. Podobnie, obowiązkowo kieruje się na badania kierowców, których zatrzymano, gdy jechali pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu narkotyków.

Niejednokrotnie jednak nawet w trakcie wykonywania rutynowych czynności służbowych przez organy ruchu drogowego, mogą zostać stwierdzone zastrzeżenia co do stanu zdrowia osoby kierującej pojazdem. Zawiadomienie do starostwa mogą złożyć również m.in. powiatowe lub wojewódzkie zespoły ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności o posiadaniu przez osobę niepełnosprawną prawa jazdy.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby, oczywiście, przestrzeganie elementarnych zasad zdrowego rozsądku przez osoby, które są w pełni świadome swoich schorzeń, mogących skutkować realnym zagrożeniem zarówno dla nich samych, jak i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jak się jednak okazuje, w realnym świecie podstawowe zasady zdrowego rozsądku przegrywają starcie z wysokimi mniemaniami kierowców o ich predyspozycjach zdrowotnych. Niestety znajduje to swoje odzwierciedlenie w statystykach dotyczących kolizji i wypadków drogowych.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _

d23ldt2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23ldt2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.