Trwa ładowanie...

W 2017 roku bezpieczniej na drogach

Rok 2016 nie należał do najkorzystniejszych pod względem bezpieczeństwa na drogach. Wiele wskazuje jednak na to, że w roku 2017 będzie inaczej.

W 2017 roku bezpieczniej na drogachŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
ds2ij3u
ds2ij3u

Od stycznia do sierpnia 2017 roku policja odnotowała znaczny spadek wypadków drogowych. Towarzyszy temu również mniejsza liczba rannych i zabitych w wyniku zdarzeń drogowych. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2017 roku na polskich drogach doszło do 20 501 wypadków, w których śmierć poniosło 1 671 osób, a 25 045 zostało rannych. W zestawieniu porównywalnym okresem roku 2016 odnotowano o 1331, czyli o 6,1 proc., mniej wypadków, liczba zabitych zmalała o 198 ofiar, czyli o 10,6 proc., a rannych o 1783, co przełożyło się na spadek o 6,6 proc.

Jak wynika z policyjnych danych, główną przyczyną zdarzeń drogowych było nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu - 4953 wypadki. Na drugim miejscu jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - 4382 zdarzenia. Jednak z powodu tej drugiej przyczyny zginęło najwięcej osób, bo aż 480, podczas gdy z powodu nieudzielenia pierwszeństwa 189.

Zobacz wideo i przekonaj się, jaki jest statystyczny wypadek:

Spada również liczba wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Od stycznia do sierpnia piesi uczestniczyli w 4224 wypadkach. To o 10,8 proc. mniej niż w porównywalnym okresie 2016 roku. Śmierć poniosło 411 pieszych - mniej o 9,3 proc., a rannych zostało o 11,4 proc. mniej osób.

ds2ij3u

Kierujący pojazdami będący pod działaniem alkoholu spowodowali 998 wypadków, co względem roku 2016 oznacza spadek o 12,1 proc. Zginęło w nich 106 osób, o 24,3 proc. mniej, a rannych zostało 1 207 osób - mniej o 14,7 proc. W pierwszych ośmiu miesiącach 2017 roku wypadki spowodowane przez pijanych kierowców stanowiły 5,6 proc. wszystkich zdarzeń drogowych,w których ktoś został ranny lub poniósł śmierć.

Wyraźny spadek zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców to nie tylko efekt spadku przyzwolenia społecznego na jazdę pod wpływem alkoholu, ale też działań policji. W ciągu pierwszych 8 miesięcy 2017 roku policjanci przeprowadzili 12,2 mln kontroli trzeźwości - o 210 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku 2016. Prowadzonym na drogach kontrolom towarzyszyły przekazy edukacyjne m. in. podczas działań „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczna droga do szkoły” czy „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Czy statystyki policji na koniec roku 2017 będą równie dobre jak obecnie? Jeśli chodzi o liczby związane z nietrzeźwymi kierowcami, możemy być spokojni. Wygląda na to, że w Polsce panuje dobry trend polegający na rezygnacji z jazdy po spożyciu. W kwestii wypadków i ich ofiar nie możemy jednak być pewni poprawy. Wiele zależeć będzie od zimy. Jeśli śnieg i przymrozki pojawią się wcześniej, będzie można się spodziewać mniejszej liczby wypadków i poszkodowanych, ale za to większej liczby stłuczek. Czarne drogi będą zachęcać do szybkiej jazdy, co przełoży się na większą liczbę poważniejszych zdarzeń i poszkodowanych.

Źródło: Policja

ds2ij3u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds2ij3u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj