Trwa ładowanie...
dsi2zu5

Uwaga na metanol w płynie do spryskiwaczy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uwaga na metanol w płynie do spryskiwaczy
(Thinkstock)
dsi2zu5

BP przestrzega przed produktami powstającymi na bazie alkoholu metylowego. Chodzi m.in. o płyny do spryskiwaczy, do których dodawana jest ta szkodliwa dla zdrowia substancja. Sieć paliw w kampanii informacyjnej apeluje do kierowców, by czytali informacje o składzie zawarte na etykiecie produktu.

- Będziemy popierać wszystkie działania mające na celu wzmocnienie świadomości klientów w kwestii szkodliwego metanolu w płynach do spryskiwaczy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marzena Maurek, kierownik ds. produktu BP Europa SE. – Podejmujemy kampanię informacyjną na naszych stacjach. Pokazujemy klientom, że warto czytać etykiety – dodaje.

Do 2010 roku obowiązywał w Polsce zakaz używania alkoholu metylowego do produkcji chemii gospodarczej, w tym m.in. płynów do spryskiwaczy. Zniesiono go, by dostosować nasze prawo do regulacji UE.

dsi2zu5

Marzena Maurek przekonuje, że choć prawo zmieniło się dwa lata temu, nadal nie każdy klient jest świadomy zagrożenia. Metanol może być niebezpieczny nie tylko po spożyciu, ale np. poprzez kontakt ze skórą lub podczas inhalacji – wystarczy kilkugodzinna jazda samochodem przy regularnym spryskiwaniu szyb i włączonym nadmuchu.

Z obserwacji, które przeprowadził Instytut Transportu Samochodowego, wynika, że stosowanie płynu z metanolem (stężenie większe niż 3 proc.) podczas jazdy samochodem może powodować, że stężenie alkoholu w kabinie waha się od 100 do 350 mg/m3. Czyli może przekraczać nawet trzykrotnie dopuszczalne normy (rozporządzenie ministra pracy z 2002 roku). Rozporządzenie określa bowiem maksymalne stężenie w miejscu pracy na poziomie 100 mg/m3.

Zgodnie z przepisami to producenci i dystrybutorzy mają obowiązek odpowiedniego oznakowania produktów.

- Każdy produkt z metanolem powyżej 3 proc. ma odpowiednie ikony pokazujące, jak jest szkodliwy. Dodatkowo, produkt powinien mieć odpowiednią nakrętkę uniemożliwiającą łatwe odkręcenie produktu - podkreśla Marzena Maurek.

dsi2zu5

Na etykiecie powinien znajdować się także dokładny skład produktu i informacja, jak metanol w danym stężeniu wpływa na organizm. Na to, że produkt zawiera metanol, może wskazywać jego niska cena.

- Produkt zawierający trujący metanol jest o połowę tańszy niż z etanolem. Wynika to z ceny samego metanolu - dodaje ekspertka BP.

Do ministra gospodarki już wpłynął wniosek ministra zdrowia o ustanowienie, w drodze rozporządzenia, zakazu wprowadzania do obrotu płynów zawierających więcej niż 3 proc. metanolu. Dotyczy to także płynów do mycia szyb, nie tylko tych samochodowych.

Źródło: Newseria

tb,moto.wp.pl

Odmrażacze do szyb i zamków w niskich cenach. Sprawdź oferty!

dsi2zu5

Podziel się opinią

Share

dsi2zu5

dsi2zu5