Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna Akademia Bezpiecznego Samochodu 2007. Dziennikarze i eksperci motoryzacyjni podjęli próbę wypracowania działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w aspekcie stanu technicznego pojazdów.
Głównym celem kampanii Akademia Bezpiecznego Samochodu jest uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego związku pomiędzy stanem technicznym samochodu a bezpieczeństwem. Regularne przeglądy samochodów oraz wymiana zużytych lub niesprawnych części motoryzacyjnych wpisują się w kulturę eksploatacji pojazdów.
Przemysław Skoczyński z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podkreślił: _ Okresowe badanie techniczne nie jest działaniem administracyjnym utrudniającym życie kierowcy, lecz działaniem mającym na celu ochronę uczestników ruchu drogowego _.
Wskazano też na istnienie trzech zasadniczych obszarów mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na ten swoisty trójkąt bezpieczeństwa składają się: zachowania kierowców i innych użytkowników dróg, stan techniczny pojazdów oraz stan infrastruktury drogowej. W przypadku Akademii szczególnie ważne jest kształtowanie wśród kierujących pojazdami świadomości oraz nawyku regularnej kontroli stanu technicznego pojazdu.
Podkreślono, iż sytuacja na polskich drogach jest tak zła, że można już właściwie mówić o „trójkącie bermudzkim”. Potwierdza to zasadność kampanii Akademia Bezpiecznego Samochodu, której zadaniem jest zmiana „trójkąta bermudzkiego” w trójkąt bezpieczeństwa.
Mł. Inspektor Jacek Zalewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, jako najważniejsze przyczyny wypadków na polskich drogach wskazał: nadmierną prędkość, łamanie zasady pierwszeństwa przejazdu czy nietrzeźwość kierowców. Podkreślił, iż znaczenie Kampanii Akademia Bezpiecznego Samochodu jest tym większe, że do tej pory w statystykach nie uwzględniano stanu technicznego pojazdu jako jednej z przyczyn wypadków. Niemniej jednak szacuje się, że niesprawne pojazdy stanowią nawet do kilkunastu procent czarnych statystyk na naszych drogach.
O roli edukacji kierujących w zakresie odpowiedzialnej eksploatacji pojazdów mówił również Tomasz Matuszewski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Podkreślił, że kandydaci na kierowców w większości nie znają zasad funkcjonowania samochodu, a jest to niezbędny element odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Wszyscy uczestnicy kongresu Akademii Bezpiecznego Samochodu poparli ideę stworzenia wspólnego raportu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Raport będzie dokumentem scalającym najważniejsze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z podkreśleniem tak często pomijanego aspektu stanu technicznego pojazdu.
Akademia Bezpiecznego Samochodu pod warszawską Rotundą
22 maja 2007 roku w ramach kampanii Akademia Bezpiecznego Samochodu na placu pod warszawską Rotundą rozpocznie się cykl happeningów. Przechodnie będą mieli okazję wziąć udział w niecodziennej inscenizacji związanej z bezpieczeństwem na naszych drogach.
Happening pod Rotundą, który odbywać się będzie w godzinach 15.00–18.00 zapoczątkuje cykl wydarzeń specjalnych w 6 miastach wojewódzkich w całej Polsce – w Poznaniu, we Wrocławiu, w Katowicach, w Krakowie, oraz w Sopocie. W kultowych miejscach tych miast odbędą się specjalne happeningi skierowane przede wszystkim do posiadaczy i użytkowników pojazdów. Mają one zwrócić uwagę na aspekt stanu technicznego pojazdu oraz jego wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zgodnie z hasłem kampanii „Nie czekaj na awarię. Dla bezpieczeństwa zrób przegląd.”