Trwa ładowanie...
d28szw9
formuła 1
22-08-2006 07:56

Technologiczne cuda Formuły 1

d28szw9
d28szw9

ormuła 1 nie jest najszybsza. Jeśli chodzi o samą prędkość, lepsze są choćby amerykańskie wyścigi po owalach czy startujące na 1/4 mili dragstery. W F1 liczy się przede wszystkim zaawansowanie technologiczne, które przekłada się na przyspieszenie, skuteczność hamowania, przyczepność i poziom bezpieczeństwa - czytamy w Rzeczpospolitej.

Jest to sport wyjątkowy ze względu na stopień zaangażowania zespołów w konstrukcję samochodu. Praktycznie w każdej innej serii wyścigowej pojazdy konstruowane są przez zaledwie kilka firm (często przez jedną), a ekipy kupują gotowe nadwozia. W Formule 1 każdy zespół buduje własny samochód, prawie każdy dysponuje "prywatnym" dostawcą silnika. Stąd konkurencja jest ogromna, podobnie zresztą jak nakłady finansowe na projektowanie i rozwój każdego "pakietu" (nadwozie plus silnik).

Współczesny bolid Formuły 1 w niewielkim stopniu przypomina samochody drogowe. Zgodnie z przepisami wyścigówka F1 jest pojazdem jednomiejscowym o odsłoniętych kołach. Silnik umieszczony jest z tyłu i napędza tylną oś. Z zewnątrz najbardziej rzucają się w oczy charakterystyczne skrzydła - czyli przedni i tylny spojler -zwiększające siłę docisku przysysającą bolid do nawierzchni. Skrzydła generują łącznie około 60 procent tej siły, pozostałe 40 to zasługa dyfuzora - czyli specjalnie wyprofilowanej tylnej części podłogi, która wytwarza podciśnienie przysysające bolid do toru. Siła docisku jest tak duża, że samochód F1 - czysto teoretycznie - mógłby przy prędkości 100 km/godz. jeździć po suficie.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj