Trwa ładowanie...

Talizmany nie pomogą, zaufanie - tak

Talizmany nie pomogą, zaufanie - takŹródło: GDDKiA
dsaf13m
dsaf13m

Nadmierna prędkość, czy też niedostosowanie prędkości do warunków jazdy to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków na polskich drogach. Na to, aby wypadków było mniej, jest tylko jeden sposób – kierowcy powinni stosować się do przepisów prawa drogowego i przestrzegać ograniczeń prędkości.

Komiks zachęca do bezpiecznej jazdy
Do jazdy z odpowiednią prędkością zachęcają bohaterowie komiksu „Zaufajnej drogi”. Prędkość powinna być bezpieczna - o to biega na drodze. W taki żartobliwy sposób przekonują kierowców, że warto jeździć bezpiecznie.
Bohaterowie przedstawiają różne modele zachowania na drodze. Jeden z nich to drogowy zawadiaka, który ma pod ręką cały arsenał talizmanów - zajęcza łapkę, oczy pająka, a w zanadrzu pewnie płytę CD do zakłócenia sygnałów radaru. Drugi bohater jest jego przeciwieństwem, jest sceptyczny: nie o to biega na drodze. Z bohaterami można zapoznać dzięki krótkim filmikom zamieszczonym na www.drogizaufania.pl.

Skłonni do ryzyka
Choć bohaterowie komiksu mówią slangiem (Kumasz w ogóle, o co biega na drodze?), który może wywołać uśmiech, w samej akcji „biega" o rzecz jak najbardziej poważną: bezpieczeństwo na drodze.
Według danych Komendy Głównej Policji za rok 2012, dużą liczbę wypadków spowodowali młodzi kierowcy w wieku 18 - 24 lata. To głównie im dedykowany jest żartobliwy komiks. Statystyki są alarmujące, co piaty wypadek na naszych drogach powoduje młody, niedoświadczony kierowca. W 2012 roku zginęło w nich 626 osób, a 9 206 zostało rannych. Do 40 procent tych wypadków nie doszłoby, gdyby kierowcy nie cisnęli pedału gazu. Za duża skłonność do brawury i ryzyka, za mało rozwagi i doświadczenia.

Dotrzeć do wyobraźni
Do spadku liczby wypadków może przyczynić się odwołanie do wyobraźni kierowców przy jednoczesnym stosowaniu rozwiązań inżynieryjnych poprawiających bezpieczeństwo. Młodym kierowcom trudno uwierzyć, że ich brak doświadczenia za kierownicą może mieć tragiczne skutki, niechętnie wysłuchują oni nacechowanych dydaktyzmem pouczeń. Stad wniosek, że do młodych najszybciej trafia się ich własnym językiem, a co za tym idzie przygotowanie komiksu. Pod kątem takich właśnie odbiorców zbudowana jest najnowsza kampania programu Drogi Zaufania.

Kumple z komiksu partnerami w kampanii
Komiksy z serii „Zaufajne drogi" są elementem tegorocznej odsłony programu Drogi zaufania. To program ochrony życia i zdrowia ludzi na drogach krajowych. Zakłada realizację społecznej kampanii komunikacyjnej adresowanej do użytkowników dróg krajowych. Jej celem jest wypracowanie postawy partnerstwa w ruchu drogowym.
A celem strategicznym jest radykalne zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych. Program realizowany jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad od 2007 roku. Łączy działania inżynieryjne z komunikacją społeczną i edukacją.

dsaf13m

Działania inżynieryjne
Same kampanie kierowane do młodych kierowców to jednak nie wszystko. Liczne rozwiązania inżynieryjne poprawiające bezpieczeństwo, ograniczające prędkość jazdy służą nie tylko młodym, mniej doświadczonym kierowcom, ale wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego na drogach krajowych trwa:
- budowa rond (w tym rond turbinowych),
- przebudowa skrzyżowań w celu uzyskania ich większej dostrzegalności, widoczności, przejezdności, zmniejszenia liczby punktów kolizji (poprzez przekształcenie skrzyżowania do formy o mniejszej liczbie wlotów)
- wydzielanie na skrzyżowaniach odrębnej relacji dla skrętu w lewo
- wyznaczanie pasów wielofunkcyjnych, służących do skrętu w lewo
- dostosowanie istniejących dróg do przekroju 2+1 (trzy pasy ruchu) pozwalających
na bezpieczne wyprzedzanie
Z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów budowane i montowane są:
- chodniki
- azyle
- ścieżki rowerowe
- bariery ochronne i ogrodzenia segmentowe separujące ruch pieszy od samochodowego
- kładki
- przejścia z sygnalizacją świetlną

dsaf13m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsaf13m
Więcej tematów