Trwa ładowanie...
d3r6mtc
Wiadomości

Tak wygląda mózg autonomicznej jazdy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak wygląda mózg autonomicznej jazdy
(zdjęcie producenta)
d3r6mtc

Sercem opracowywanych przez Audi przyszłościowych systemów umożliwiających autonomiczną jazdę jest centralny komputer o nazwie zFAS. Wykorzystuje on procesory wysokiej mocy i niedługo będzie stopniowo wprowadzany do seryjnych modeli.

zFAS zbiera różne informacje rejestrowane przez czujniki. Na ich podstawie obliczany jest obraz otoczenia pojazdu, z którego korzystają wszystkie systemy wsparcia. Jest to rozwiązanie rewolucyjne, ponieważ do tej zarządzanie nimi odbywało się zazwyczaj z wykorzystaniem osobnych sterowników.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Wysoką moc obliczeniową komputera zapewniają komponenty elektroniczne. Płytę główną (Delphi) wyposażono w procesor mobilny EyeQ3 (Mobileye) oraz procesor Tegra K1 (nVidia). Dzięki zaawansowanej integracji płyta ta ma wielkość tabletu. Kolejnym krokiem ku autonomicznej jeździe są prace nad automatyzacją układów hamulcowego i kierowniczego.

d3r6mtc

W niedalekiej przyszłości Audi connect ma pozwolić autonomicznie poruszającym się samochodom „uczyć się” drogi i otoczenia podczas jazdy. Za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej dane gromadzone przez zFAS przekazywane będą do chmury obliczeniowej. Ich przetwarzaniem i wysyłaniem z powrotem do pojazdu zajmą się algorytmy Machine Learning oraz sztuczna inteligencja.

Źródło: Audi

ll/moto.wp.pl

d3r6mtc

Podziel się opinią

Share

d3r6mtc

d3r6mtc