Trwa ładowanie...
ycipk-2hc5od
Wiadomości

Tak wygląda mózg autonomicznej jazdy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak wygląda mózg autonomicznej jazdy
(zdjęcie producenta)
ycipk-2hc5od

Sercem opracowywanych przez Audi przyszłościowych systemów umożliwiających autonomiczną jazdę jest centralny komputer o nazwie zFAS. Wykorzystuje on procesory wysokiej mocy i niedługo będzie stopniowo wprowadzany do seryjnych modeli.

zFAS zbiera różne informacje rejestrowane przez czujniki. Na ich podstawie obliczany jest obraz otoczenia pojazdu, z którego korzystają wszystkie systemy wsparcia. Jest to rozwiązanie rewolucyjne, ponieważ do tej zarządzanie nimi odbywało się zazwyczaj z wykorzystaniem osobnych sterowników.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Wysoką moc obliczeniową komputera zapewniają komponenty elektroniczne. Płytę główną (Delphi) wyposażono w procesor mobilny EyeQ3 (Mobileye) oraz procesor Tegra K1 (nVidia). Dzięki zaawansowanej integracji płyta ta ma wielkość tabletu. Kolejnym krokiem ku autonomicznej jeździe są prace nad automatyzacją układów hamulcowego i kierowniczego.

ycipk-2hc5od

W niedalekiej przyszłości Audi connect ma pozwolić autonomicznie poruszającym się samochodom „uczyć się” drogi i otoczenia podczas jazdy. Za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej dane gromadzone przez zFAS przekazywane będą do chmury obliczeniowej. Ich przetwarzaniem i wysyłaniem z powrotem do pojazdu zajmą się algorytmy Machine Learning oraz sztuczna inteligencja.

Źródło: Audi

ll/moto.wp.pl

ycipk-2hc5od
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2hc5od

ycipk-2hc5od
ycipk-2hc5od