Trwa ładowanie...

Straże gminne i miejskie skupiają się na kierowcach

Straże gminne i miejskie skupiają się na kierowcachŹródło: Materiały prasowe
d1j3lbo
d1j3lbo

Obowiązki strażników gminnych i miejskich są dość zróżnicowane, jednak analizując statystyki można odnieść wrażenie, że coraz bardziej angażują się oni w kontrolowanie kierowców. Ile mandatów wystawiają i kiedy mogą ukarać zmotoryzowanych?

Zgodnie z ustawą o straży gminnej w swojej działalności powinna skupiać się ona na 9 obszarach - ochronie spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwaniu nad porządkiem i kontroli ruchu drogowego, współdziałaniu z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania zdrowia i życia obywateli, ochronie obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, ochronie porządku podczas zgromadzeń publicznych, doprowadzaniu osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień, informowaniu społeczności lokalnych o stanie i rodzajach zagrożeń oraz konwojowaniu dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy. Łącznie w zeszłym roku strażnicy wystawili ponad 1,8 mln mandatów za różne wykroczenia. Okazuje się jednak, że zdecydowaną ich większość stanowią te wystawiane kierowcom.

Spośród wszystkich mandatów "wlepionych" przez straż, te które trafiły do prowadzących pojazdy stanowiły w 2012 r. aż 81 proc. Tendencja do zajmowania się głównie wykroczeniami popełnianymi przez kierowców występowała już w latach ubiegłych - w 2010 r. i w 2011 r. mandaty wystawione zmotoryzowanym stanowiły ok. 60 proc. W 2012 r. łączna suma mandatów nałożonych kierowcom przez strażników wyniosła 211,437 mln - dla porównania, za wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu wystawiono 39 673 mandaty na kwotę 5,19 mln zł.

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Źródło: (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Od zeszłego roku ewidencji podlegają dodatkowo wykroczenia ujawnione na podstawie urządzeń rejestrujących (fotoradarów). Spośród wszystkich mandatów wystawionych kierowcom 965 335 zostało wystawionych na podstawie materiału z urządzeń pomiarowych. Stanowi to ponad połowę wszystkich kar nałożonych przez kierowców. Stosunkowo wysoka liczba takich mandatów jest spowodowana faktem, że straż może również dysponować fotoradarami stacjonarnymi, które nie wymagają obecności strażnika przy rejestrowaniu wykroczeń.

d1j3lbo

Strażnicy mogą dokonywać kontroli ruchu drogowego wobec kierowców, którzy nie zastosowali się do zakazu ruchu w obu kierunkach, zakazu zatrzymania lub postoju oraz naruszających przepisy ruchu drogowego, gdy zostało to zarejestrowane za pomocą urządzeń pomiarowych. Należy tutaj zaznaczyć, że prawo zezwala na użycie przez nich fotoradarów przenośnych ale z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, może ustawiać takie urządzenia tylko w obszarze zabudowanym. Po drugie, wymagane jest do tego uzyskanie zgody miejscowego komendanta policji. Kontrola musi odbywać się w uzgodnionym miejscu i czasie, które powinno być poprzedzone znakiem D-51.

Przenośny fotoradar może rejestrować poczynania kierowców także z ukrycia, gdy jest on "schowany" w nieoznakowanym samochodzie, przy czym nie może się ono znajdować w ruchu. Strażnicy mogą również nałożyć mandat za nieopłacenie postoju w strefie płatnego parkowania. Mogą oni również zdecydować o nałożeniu blokady na koło lub odholowaniu pojazdu, o ile zagraża ono bezpieczeństwu na drodze - wówczas kierowca musi się liczyć także z poniesieniem kosztów holowania.

Źródło: Yanosik

ll/moto.wp.pl

d1j3lbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j3lbo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj