Trwa ładowanie...

Sprzedali 30 mln litrów niszczącego silniki ON

Sprzedali 30 mln litrów niszczącego silniki ONŹródło: Thinkstock
d2xqs7l
d2xqs7l

O wprowadzenie do obrotu ponad 30 mln litrów fałszywego oleju napędowego o wartości ponad 60 mln zł oskarżyła krakowska prokuratura apelacyjna trzech biznesmenów z woj. małopolskiego. Sprzedawane na stacjach podrabiane paliwo uszkadzało silniki wysokoprężne.

- Skierowaliśmy akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom: Tomaszowi R., Jarosławowi P. i Andrzejowi M., którym zarzucono działalność w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, dokonywanie fałszerstw dokumentów oraz pranie brudnych pieniędzy na kwotę 8 mln zł - powiedział w czwartek PAP rzecznik prokuratury Piotr Kosmaty.

Według śledczych oskarżeni kupowali w Rafinerii Trzebinia tzw. niepełnowartościowe komponenty ropopochodne, czyli m.in. olej do wyrobów ceramicznych, olej opałowy czy olej technologiczny. Za pomocą szeregu firm dokonywali tzw. obrotu fakturowego, tak żeby na samym końcu na fakturze widniał już pełnowartościowy olej napędowy. Na podstawie tych faktur paliwo było wprowadzane do obrotu poprzez hurtownie i stacje benzynowe.

Jak ustalono w toku śledztwa, paliwo takie mogło uszkadzać filtry w nowoczesnych silniach wysokoprężnych. Oskarżeni w śledztwie przyznali się do winy. Dwóch z nich zadeklarowało chęć dobrowolnego poddania się karze: jeden - 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat; drugi - 3,5 roku więzienia w zawieszeniu na 7 lat. Zaproponowali też grzywny po kilkaset tysięcy złotych. Prokurator zgodził się na takie propozycje kar.

Jak zaznaczył Kosmaty, PA w Krakowie skierowała do sądu już pięć aktów oskarżenia w głównym wątku dotyczącym mafii paliwowej. W tym śledztwie oskarżono prawie 60 osób, 20 z nich zostało prawomocnie skazanych. - To jest kolejny akt oskarżenia i kolejne osoby. Mogę już powiedzieć, że jak wszystko dobrze pójdzie, to w tym roku skierujemy jeszcze akty oskarżenia przeciwko co najmniej kilkunastu osobom i to nam pozwoli zakończyć aktami oskarżenia główny wątek mafii paliowej - ocenił rzecznik.

Prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie od lutego 2002 roku śledztwo dotyczy procederu dostaw paliw z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki oraz prania brudnych pieniędzy; w jego toku wyodrębniono wiele wątków.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj