Trwa ładowanie...

Senatorowie przeciwko obowiązkowym odblaskom

Senatorowie przeciwko obowiązkowym odblaskomŹródło: Policja.pl
d436xbb
d436xbb

Senator Łukasz Abgarowicz (PO) w debacie senackiej zaproponował zniesienie obowiązku noszenia odblasków przez pieszych po zmroku poza terenem zabudowanym. Taki obowiązek zapisał Sejm w uchwalonej nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Obecnie obowiązek noszenia odblasków mają jedynie dzieci do 15. roku życia. Sejm uchwalił, że taki obowiązek używania elementów odblaskowych będą mieli wszyscy piesi, poruszający się po zmierzchu po drogach poza obszarem zabudowanym. Bez odblasku będzie można chodzić po zmierzchu po drogach jedynie tylko tam, gdzie jest chodnik, w strefie zamieszkania oraz po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Poprawka Abgarowicz ma zmienić zapis, że pieszy "jest zobowiązany" nosić odblask, na sformułowanie, że "powinien" go nosić. W drugiej poprawce zaproponował, by nowelizacja weszła w życie po 12 miesiącach. Komisja gospodarki narodowej Senatu zaproponowała inna zmianę - by zapisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Sejm uchwalił, że nowe przepisy będą obowiązywałyby po 3 miesiącach od ogłoszenia.

Inny senator PO Jan Michalski, popierając poprawki Abgarowicza, zaproponował, że pieszy powinien używać odblasków na wszystkich drogach bez chodnika - również tych w terenie zabudowanym. Zgłoszone w środę w debacie poprawki zaopiniuje teraz komisja gospodarki narodowej. Głosowania zaplanowano na koniec obecnego posiedzenia Senatu.

Pieszy, który porusza się po nieoświetlonej drodze widoczny jest dla kierowcy dopiero z odległości 20 metrów. Jeśli ma elementy odblaskowe, kierowca pojazdu może go zauważyć już z ponad 150 m.

d436xbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d436xbb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj