Trwa ładowanie...
d1ninha

Senatorowie przeciwko obowiązkowym odblaskom

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senatorowie przeciwko obowiązkowym odblaskom
(Policja.pl)
d1ninha

Senator Łukasz Abgarowicz (PO) w debacie senackiej zaproponował zniesienie obowiązku noszenia odblasków przez pieszych po zmroku poza terenem zabudowanym. Taki obowiązek zapisał Sejm w uchwalonej nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Obecnie obowiązek noszenia odblasków mają jedynie dzieci do 15. roku życia. Sejm uchwalił, że taki obowiązek używania elementów odblaskowych będą mieli wszyscy piesi, poruszający się po zmierzchu po drogach poza obszarem zabudowanym. Bez odblasku będzie można chodzić po zmierzchu po drogach jedynie tylko tam, gdzie jest chodnik, w strefie zamieszkania oraz po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Poprawka Abgarowicz ma zmienić zapis, że pieszy "jest zobowiązany" nosić odblask, na sformułowanie, że "powinien" go nosić. W drugiej poprawce zaproponował, by nowelizacja weszła w życie po 12 miesiącach. Komisja gospodarki narodowej Senatu zaproponowała inna zmianę - by zapisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Sejm uchwalił, że nowe przepisy będą obowiązywałyby po 3 miesiącach od ogłoszenia.

d1ninha

Inny senator PO Jan Michalski, popierając poprawki Abgarowicza, zaproponował, że pieszy powinien używać odblasków na wszystkich drogach bez chodnika - również tych w terenie zabudowanym. Zgłoszone w środę w debacie poprawki zaopiniuje teraz komisja gospodarki narodowej. Głosowania zaplanowano na koniec obecnego posiedzenia Senatu.

Pieszy, który porusza się po nieoświetlonej drodze widoczny jest dla kierowcy dopiero z odległości 20 metrów. Jeśli ma elementy odblaskowe, kierowca pojazdu może go zauważyć już z ponad 150 m.

Sprawdź ceny opasek odblaskowych. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

d1ninha

Podziel się opinią

Share

d1ninha

d1ninha