Trwa ładowanie...

Samochody ITD niezgodne z prawem

Samochody ITD niezgodne z prawemŹródło: fotoradary.net.pl
d1u6y09
d1u6y09

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- |Inspekcja Transportu Drogowego ma na swoim wyposażeniu samochody z zamontowanymi w środku fotoradami. Stały się one postrachem osób, które przekraczają prędkość, ale budzą też dodatkowe wątpliwości. Lampy błyskowe zamontowane w autach ITD są montowane niezgodnie z przepisami.

Czy ITD może dokonywać kontroli ruchu drogowego za pomocą urządzeń pomiarowo-kontrolnych?
Inspekcja Transportu Drogowego zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym (art. 129(a) ust. 1 pkt. 3 lit. b) jest upoważniona do przeprowadzania kontroli ruchu drogowego za pomocą urządzeń pomiarowo-kontrolnych zamontowanych w pojeździe. Istotnym dla kierowców jest, iż w przeciwieństwie do kontroli ruchu drogowego dokonywanej np. przez straż gminną lub miejską, Inspekcja Transportu Drogowego nie musi stawiać znaku ostrzegającego przed pomiarem prędkości.

d1u6y09

Sprzętu montowany w pojazdach ITD
W samochodach ITD, co można zaobserwować na drogach, lampy błyskowe są montowane pośrodku przedniego zderzaka, pod tablicą rejestracyjną, co jest niezgodne z wymogami § 2 pkt. 16 załącznika nr 6 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Ponadto montowane lampy są o sile znacznie większej od zwykłych lamp błyskowych. Zgodnie z rozporządzeniem, lampy błyskowe (stanowiące element urządzeń pomiarowo-kontrolnych) montowane mogą być jako światła przeciwmgłowe przednie nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu, zaś przerwa między nimi nie może przekraczać 600 mm.

Inny problem dotyczy bezpośrednio sfery bezpieczeństwa w ruchu. Zgodnie z § 13 wskazanego rozporządzenia, zasadą jest, że światła pojazdu nie powinny oślepiać innych uczestników ruchu. Prawo o ruchu drogowym zezwala na używanie świateł drogowych jedynie jeśli nie oślepi to innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. W aspekcie powołanych przepisów stosowanie lamp błyskowych zamontowanych w pojazdach ITD może budzić poważane zastrzeżenia i stawiać pod znakiem zapytania możliwość dopuszczenia takich pojazdów do ruchu. Tym bardziej, iż nie istniej żaden przepis uwalniający ITD od obowiązku stosowania się do wskazanych reguł.

ITD sprawcą wykroczeń?
W świetle przedstawionych powyżej przepisów oraz mając na uwadze zasady bezpieczeństwa na drodze należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 45 ust. 7 prawa o ruchu drogowym, w związku z art. 97 kodeksu wykroczeń, umieszczanie na drodze lub w jej pobliżu urządzeń wysyłających lub odbijających światło w sposób powodujący oślepienie, albo wprowadzających w błąd uczestników ruchu stanowi wykroczenie.

Zdjęcie zrobione przy pomocy fotoradaru zamontowanego w pojeździe ITD
Naturalnym pytaniem jakie się pojawia, jest kwestia dotycząca możliwości wykorzystania zdjęcia (m.in. w postępowaniu mandatowym i sądowym) wykonanego przez fotoradar zamontowany w pojeździe, który nie spełnia warunków technicznych dopuszczających do ruchu drogowego.

d1u6y09

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Zakup używanego samochodu z zagranicy

(fot. fotoradary.net.pl)
Źródło: (fot. fotoradary.net.pl)

Niestety, wydaje się, że sam fakt, iż pojazd z zamontowanym w opisany powyżej sposób urządzeniem kontroli prędkości i lampą błyskową nie powinien być dopuszczony do ruchu automatycznie nie powoduje, że uzyskane zdjęcie nie może stanowić dowodu w sprawie. W polskiej procedurze karnej nie ma zamkniętego katalogu środków dowodowych, nie obowiązuje u nas także popularna w krajach anglosaskich zasada tzw. owoców zatrutego drzewa - zakazująca posługiwania się dowodami zdobytymi w sposób naruszający prawo.

d1u6y09

Zdjęcie zrobione przez ITD będzie stanowiło dowód, który podlega swobodnej ocenie sądu (na etapie postępowania jurysdykcyjnego). Oczywiście można próbować kwestionować taki dowód wskazując np. że jego jakość uniemożliwia identyfikację pojazdu lub osoby kierującej Natomiast argument, iż zostało ono wykonane przy pomocy nieprawidłowo zamontowanej lampy, czy też lampy o niezgodnych z obowiązującymi przepisami parametrach raczej nie odniesieni skutku. Dla kierującego istotnym natomiast jest zwrócenie uwagi, czy na zdjęciu nie znajdują się dwa pojazdy, bowiem w takiej sytuacji zasadnym jest kwestionowanie tego czy fotoradar zmierzył prędkość właściwego samochodu.

Mandat w oparciu o zdjęcie zrobione przez urządzenie zamontowane w pojeździe ITD
Kierowcy powinni pamiętać, iż obecnie obowiązujące przepisy nie dają Inspekcji Transportu Drogowego możliwości domagania się od właścicieli sfotografowanych przez fotoradar samochodów, wskazania osoby, która prowadziła pojazd, a następnie kierowania sprawy do sądu. ITD może skierować takie pytanie, ale może karać za brak wskazania osoby prowadzącej pojazd. Sprawa, w której taki wniosek do sądu został skierowany przez ITD powinna być umorzona ze względu na brak takiego uprawnienia po stronie Inspekcji Transportu Drogowego.

Pojawiają się także informacje, iż ITD odmawia właścicielowi auta prawa do zapoznania się z ze zdjęciem z fotoradaru. Takie postępowanie jest niczym nie uprawnione i powinno spotykać się z wyraźnym sprzeciwem. W praktyce, takiej sytuacji należy dążyć do tego, aby sprawa trafiła do sądu gdzie będą musiały być przedstawione wszystkie dowody konieczne do wykazania winy obwinionego w tym przede wszystkim dokumentacja fotograficzna.

d1u6y09

adw. Anna Kasolik

Kasolik, Pawlus, Porzuczek Kancelaria Prawna Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Zakup używanego samochodu z zagranicy

Wyjaśnienie Inspekcji Transportu Drogowego
_ W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi dodatkowych świateł zamontowanych w pojazdach służbowych Inspekcji Transportu Drogowego, wyposażonych w mobilne urządzenia rejestrujące, informujemy, że światła te są jednym z elementów mobilnego urządzenia rejestrującego. W skład tego urządzenia wchodzą zarówno elementy zewnętrzne takie jak głowica dopplerowska oraz lampy błyskowe, a także części zainstalowane wewnątrz pojazdu m.in. kamera, panel sterujący, komputery urządzenia rejestrującego i integrującego itd. Wspomniane powyżej światła nie stanowią wyposażenia pojazdu w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia ( Dz. U. z 2003 r. Nr. 32, poz 262, z późn. zm.). Działanie tych świateł nie jest uzależnione od działania (włączenia) innych świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu opisanych we wspomnianym rozporządzeniu. Światła te współpracują jedynie z pozostałymi
elementami mobilnego urządzenia rejestrującego, zamontowanymi w pojeździe i tylko w przypadku działania tego urządzenia. Działanie świateł możliwe jest wyłącznie w przypadku pracy urządzenia w trybie rejestracji obrazu pojazdu naruszającego obowiązujące normy prawne. Jednocześnie należy podkreślić, że zainstalowane w pojazdach Inspekcji Transportu Drogowego mobilne urządzenia rejestrujące posiadają ważną Decyzję Zatwierdzenia Typu wydaną przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Po zainstalowaniu ich w pojazdach przeszły pozytywnie badania prowadzone przez uprawnioną do tego instytucję, jaką jest Główny Urząd Miar, uzyskując świadectwo legalizacji. _

sj, moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj