Trwa ładowanie...
d1mpoik

Samochód z pedałami. Nie tak absurdalny patent Toyoty

Stoimy na skraju nowego otwarcia w motoryzacji - autonomicznej rewolucji na drogach. Tymczasem Toyota opatentowała pomysł na auto z pedałami w środku. Absurdalne szaleństwo? Niekoniecznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koncepcyjny Fine Comfort to jeden z pomysłów na wygląd samochodów przyszłości. Kiedy technologia wykluczy z niego kierownicę, możliwości zaaranżowania wnętrza będą znacznie większe
Koncepcyjny Fine Comfort to jeden z pomysłów na wygląd samochodów przyszłości. Kiedy technologia wykluczy z niego kierownicę, możliwości zaaranżowania wnętrza będą znacznie większe (Materiały prasowe)
d1mpoik

Złożony w USA wniosek patentowy Toyota Engineering & Manufacturing North America (TEMA) opiewa na taką aranżację wnętrza samochodu, by podróżni siedzieli zwróceni do siebie. Co jednak najważniejsze, każdy z nich miałby do dyspozycji pedały lub korbę. Po co? Oczywiście, by siłą mięśni produkować energię elektryczną służącą do napędzania pojazdu.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to pomysł mocno oderwany od rzeczywistości i wręcz szalony. W końcu gdybyśmy chcieli pedałować, wybralibyśmy przejażdżkę rowerem, a nie samochodem. Okazuje się jednak, że pomysł Toyoty ma sens.

Zdaniem inżynierów, a może wizjonerów, japońskiej firmy, taki mechanizm miałby być stosowany w samochodach autonomicznych o napędzie elektrycznym. Chodzi tu o współdzielone pojazdy. Ich krótkoterminowy wynajem miałby być tym tańszy, im więcej energii podczas jazdy wyprodukowaliby pasażerowie.

Materiały prasowe

I to wyjaśnienie nie jest jednak w pełni przekonujące. W końcu cena energii elektrycznej jest tak niska, że żwawo pedałując, zaoszczędzilibyśmy ledwie kilka czy kilkanaście groszy. Niewykluczone więc, że Toyocie chodzi raczej o zaproponowanie pasażerom uprawiania aktywności fizycznej w czasie, który normalnie zmarnowaliby, jadąc samochodem. W końcu nie od dziś wiadomo, jak trudno w natłoku obowiązków wyrwać się na siłownię czy za miasto na rower.

Jeśli do informacji o nietypowym patencie Toyoty dodamy fakt, że niedawno ten japoński koncern zainwestował miliard dolarów w firmę Grab Holding, będącą azjatyckim potentatem oferującym współdzielone pojazdy w Azji, wszystko układa się w sensowną całość. W motoryzacyjnym świecie trwa dyskusja nad kształtem wnętrz autonomicznych samochodów. Dlaczego w przyszłości część z nich nie miałaby być wyposażona w pedały i umożliwiać podróżnym zaznanie fizycznego zmęczenia po godzinach spędzonych przy biurku?

d1mpoik

Podziel się opinią

Share

d1mpoik

d1mpoik