Trwa ładowanie...
d1psmbz

Rząd stawia na samochody elektryczne

Ministerstwo Energii opublikowało projekt ustawy o elektromobilności. Dokument zawiera podstawowe rozwiązania, mające spopularyzować w Polsce pojazdy o napędzie elektrycznym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd stawia na samochody elektryczne
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d1psmbz

Pierwszym krokiem ku elektromobilności ma być wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na samochody elektryczne. To obniży ceny takich aut, które są dziś mało atrakcyjne. Za najbardziej popularnego obecnie w Europie kompaktowego Nissana Leafa trzeba zapłacić przynajmniej 128 tys. zł, a to zniechęca potencjalnych kupców.

Kolejną nowością jest wprowadzenie możliwości poruszania się kierowców samochodów elektrycznych buspasami. Dziś w niektórych miastach mogą to robić kierowcy samochodów przewożących większą liczbę pasażerów czy motocykliści. Są to jednak decyzje podejmowane na szczeblu administracji lokalnej. Wprowadzenie nowej zasady w Prawie o ruchu drogowym będzie skutkowało tym, że przepis będzie obowiązywał w całym kraju.

Ustawa zakłada również rozwój punktów ładowania i nakazuje władzom lokalnym stworzenie przynajmniej tylu miejsc postojowych wyłącznie dla samochodów elektrycznych, ile będzie punktów ładowania.

d1psmbz

W ministerialnym projekcie oprócz marchewki jest i kij. Nowe przepisy stworzą podstawę do wyznaczenia w miastach stref, wewnątrz których będą mogły się poruszać wyłącznie samochody nieemisyjne. Chodzi więc o pojazdy elektryczne, wodorowe lub hybrydowe. Te ostatnie będą mogły jednak poruszać się wewnątrz strefy tylko w trybie EV.

Jak przewiduje projekt, z przepisu o zakazie wjazdu do wyznaczonej bezemisyjnej strefy wyłączona będzie policja, służby ratunkowe czy wojsko. Będą tam mogły też wjeżdżać pojazdy komunikacji publicznej i mieszkający w nich właściciele aut spalinowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Wjazd do strefy pozostałymi pojazdami emisyjnymi będzie oznaczał konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty. Ta nie została jednak określona. Ustawodawca kwestię wprowadzenia bezemisyjnej strefy i jej przebiegu zostawia w rękach władz samorządowych.

d1psmbz

Projekt ustawy trafił właśnie do uzgodnień. Jeśli zostanie zaaprobowany, większość zapisów wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu dokumentu.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1psmbz

d1psmbz
d1psmbz